Duże ilości pyłu wędrują nad Polskę. Saharyjski pył powróci i ponownie przykryje niebo.

Wraz z ponownym napływem cieplejszych mas powietrza do naszego kraju z północnej Afryki nad Europę, przemieszczać będzie się pył znad Sahary. Jego stężenie w najbliższych dniach ponownie będzie duże, co z pewnością będzie widoczne gołym okiem. Od niedzieli aż przez kilka kolejnych dni może nam towarzyszyć mętne niebo, które będzie ograniczało docieranie promieni słonecznych do ziemi. Na szczęście jego największe stężenie wystąpi maksymalnie przez 3 dni.

Jak wskazują prognozy, pył znad Sahary nad Polską pojawi się już za kilka godzin. Jutro (niedziela) rano początkowo pył pojawi się na krańcach Polski południowo-zachodniej. Następnie, po południu około godziny 14:00, swoim zasięgiem pył obejmie praktycznie cały kraj, z wyjątkiem północnego wschodu. Po godzinie 20:00 wystąpi już nad całym krajem. Z uwagi na pył, jutrzejszy zachód słońca może przynieść piękne widoki.

W poniedziałek duże stężenie pyłu będzie nam towarzyszyć przez cały dzień, dlatego pomimo słonecznych prognoz niebo będzie zmętnione, a docieranie promieni słonecznych może być nieco ograniczone. Podobnie wygląda prognoza na wtorek. Od 1 maja pył nadal będzie nam towarzyszyć, ale jego stężenie będzie o wiele niższe, więc w majówkę pył nie powinien być aż tak zauważalny dla oka.

Pył zad Sahary to poniekąd zagrożenie. Jego pojawienie się doprowadzi do wzrostu stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do problemów zdrowotnych, zwłaszcza dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma.

Jak powstaje to zjawisko ?

Jak dobrze wiemy Sahara to największa pustynia na ziemi. Ma ona powierzchnię ok. 9 200 000 km². Na tak ogromnym obszarze wiejący wiatr nie napotyka żadnych przeszkód i podczas silnych wiatrów piach z powierzchni ziemi jest unoszony w górę, i porywany do wyższych warstw atmosfery. Następnie tam wraz z prądami powietrza jest transportowany dalej i przemierza on ogromne odległości.

Na powyższym zdjęciu doskonale widać transport pyłu znad pustyni nad Europę. Można zauważyć, że niebo nad obszarem basenu Morza Śródziemnego oraz Włoch jest gęsto pokryte pyłem. Zdjęcie satelitarne pochodzi z 30 marca 2024 roku. Również nad Polską, zwłaszcza w zachodniej i południowej części kraju, można zaobserwować jego początkowy napływ o dużym natężeniu.

Podsumowując, od niedzieli możemy spodziewać się nad Polską pięknych, pustynnych wschodów i zachodów słońca. Niemniej jednak, mimo słonecznej a czasem bezchmurnej pogody, niebo będzie mętne, a jakość powietrza może być zła z powodu obecności pyłu. Tutaj jeszcze zaznaczymy, że jest to tylko i wyłącznie pył z pustyni, a nie trucie czy inne teorie spiskowe.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Marzec 2024 ekstremalnie ciepły. Tak ciepło jeszcze nigdy nie było.
Next post Tygodniowa prognoza pogody: Ciepło i słońce zadomowi się na dłużej. Majówka będzie idealna