Około 5 lat temu na łamach naszego portalu pojawił się artykuł o silnym mrozie, który w 1987 roku dotknął nasze województwo, a zwłaszcza Miasto Biała Podlaska. W tym artykule skoncentrujemy się właśnie na tym wyjątkowym roku 1987, aby przypomnieć tamte wydarzenia.
Obecne zimy pod względem śniegu i mrozu to niestety totalna klapa. Mrozy są zdecydowanie łagodniejsze, pojawiają się tylko na kilka dni. Również śniegu jest znacznie mniej niż kiedyś. Nawet jeśli spadnie, to ilość jest niewielka, często występują odwilże, a zdarzyło się już nawet, że przez całą zimę nie mieliśmy śniegu.
1987 był zupełnie inny.
W mieście Biała Podlaska, a także w powiecie bialskim, styczeń 1987 roku był niezwykle surowy. Tylko przez 3 dni temperatura była dodatnia, reszta miesiąca to oczywiście ujemne wartości termiczne. Liczba dni z pokrywą śnieżną wyniosła wówczas 31. Tak, przez cały ten miesiąc w Białej Podlaskiej utrzymywała się pokrywa śnieżna o imponującej wysokości – 35 cm.
Zanim zagłębimy się w temat temperatur, warto wspomnieć, że stacja meteorologiczna znajdowała się na Lotnisko EPBP – Biała Podlaska a dane są w pełni oficjalne i pomiary były wykonywane prawidłowo.
Piszę to wam, gdyż trudno uwierzyć, że na bialskim lotnisku rankiem 8 stycznia 1987 roku odnotowano niesamowitą temperaturę -37.4°C! To najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek odnotowano w powiecie bialskim oraz w całym województwie lubelskim. Patrząc na rekordy temperatury minimalnej w całym kraju, Biała Podlaska dzięki tej ekstremalnej wartości zajmuje miejsce w czołówce najzimniejszych miast w Polsce.
Podczas gdy Biała Podlaska pogrążona była w silnym mrozie, w tym samym czasie w Terespolu odnotowano temperaturę -34.0°C. Choć to imponująca wartość, absolutny rekord stacji w Terespolu nie padł tego dnia. Najzimniej było tego samego roku, lecz 30 stycznia, gdy zanotowano -34.3°C.
Rok 1987 był niezwykły nie tylko ze względu na rekordowo niskie temperatury, ale także na liczbę dni, podczas których termometry wskazywały poniżej -30°C. W Białej Podlaskiej liczba tych dni wyniosła 5, natomiast w Terespolu 3. Silne fale mrozów nawiedziły powiat bialski zarówno w pierwszych, jak i ostatnich dniach stycznia.
Temperatury poniżej -30°C w Białej Podlaskiej pojawiły się także w roku 1963 (styczeń) przez 2 dni oraz w 1970 roku (luty) przez 1 dzień. Podsumowując, Biała Podlaska może pochwalić się w swojej historii pomiarów meteorologicznych łącznie 8 dniami z temperaturą poniżej -30.0°C. Dla porównania, w nie tak odległym Terespolu temperatury poniżej -30.0°C wystąpiły tylko raz, w 1963 roku (styczeń), co daje łącznie 4 dni z tak silnym mrozem.
Odbiegając od oficjalnych danych, nieoficjalnie w powiecie bialskim, 8 stycznia 1987 roku mogliśmy nawet doświadczyć temperatury sięgającej -40°C! Mowa tutaj o mrozowiskach, czyli terenach zagłębionych lub otwartej przestrzeni, gdzie występowały bardziej surowe warunki do spadków temperatury niż na stacjach meteorologicznych.
Według relacji przekazanych przez dziadków w położonych nad Bugiem Neplach było -40 st.C. Oczywiście pomiar ten jest nieoficjalny, ale nie możliwy i doskonale obrazuje jak surowe mogą być warunki pogodowe w niektórych regionach, zwłaszcza w dolinach rzecznych czy w nisko położonych obszarach.
Co do lokalizacji lotniska w Białej Podlaskiej i potencjalnego wpływu na rejestrowane temperatury, jest to ciekawy punkt do rozważań. Istotnie, teren i otoczenie mogą mieć wpływ na temperatury rejestrowane na stacjach meteorologicznych. Niestety, zakończenie wykonywania pomiarów na bialskim lotnisku w 2000 roku stanowi pewną lukę w dostępie do danych meteorologicznych dla tego obszaru.