„Woda wyłącznie do celów spożywczych i sanitarnych”. Pierwsze gminy z ograniczeniami zużycia wody.

Panująca susza coraz bardziej daje się we znaki. Choć mamy dopiero końcówkę maja i lato jeszcze się nie rozpoczęło, to już kilka lubelskich gmin wystosowało apele o ograniczenie zużycia wody. Jak można się domyślać, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, liczba gmin będzie systematycznie wzrastać.

Mamy koniec maja, a sytuacja w wielu miejscach staje się być poważna. Wiele miejscowości, jak relacjonujecie, od dobrych kilku tygodni nie widziało deszczu. Niestety, sytuacja ta prędko się nie poprawi, ponieważ wielkoskalowych opadów deszczu nie widać, a jeśli opady wystąpią, będą lokalne pochodzenia burzowego. Przed nami również lato i upały, które tylko będą pogarszać sytuację. Jeśli taka pogoda, jaką mamy obecnie, utrzyma się przez całe lato, skutki mogą być opłakane.

Jeśli masz ochotę, możesz postawić mi kawę. Dzięki Waszemu wsparciu będę mógł bardziej udoskonalić stronę internetową i dodać potrzebne funkcje. W planach jest również aplikacja mobilna. Z góry dziękuję za każde wsparcie, które przyczyni się do rozwoju portalu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na rzekach sytuacja również powoli ulega pogorszeniu. Na większości wodowskazów, a dokładniej na 19 z nich, notowana jest strefa stanów niskich. W Dorohusku poziom rzeki Bug wynosi już zaledwie 99 cm.

Apele gmin

W związku z suszą gmina Radzyń Podlaski wystosowała taki apel

„W związku z okresem bezdeszczowym prosimy o racjonalne i możliwie oszczędne korzystanie z wody oraz całkowite zaprzestanie podlewania trawników, ogródków i upraw sadowniczych wodą z sieci wodociągowej. Nieoszczędne korzystanie z wody może spowodować obniżenie ciśnienia wody i doprowadzić do przerw w dostawie wody”

Podobny apel wystosowała również gmina Bychawa

„Prosimy o  racjonalne i oszczędne korzystanie z dostarczonej wody z sieci wodociągowej, aby była dostępna dla wszystkich Mieszkańców naszej Gminy w tym trudnym okresie suszy i upałów. Szczególnie prosimy o nienapełnianie basenów przydomowych przy użyciu wody z sieci wodociągowej, jak również nieużywanie jej do podlewania ogródków, trawników, mycia samochodów, spłukiwania chodników, wjazdów do garaży. Długotrwała susza powoduje spadek wydajności administrowanych ujęć, które zasilają Państwa gospodarstwa. Szanujmy wodę i jej nie marnujmy, aby wystarczyło jej dla wszystkich. Dziękujemy za wyrozumiałość wobec zaistniałych trudności i uciążliwości”

Łącznie na obecną chwilę liczba gmin z ograniczeniami zużycia wody wynosi trzy: gmina Radzyń Podlaski, gmina Bychawa oraz gmina Kłoczew. Liczba ta w najbliższych dniach z pewnością wzrośnie…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 3-dniowa prognoza pogody: Opady jedynie punktowe. Będzie gorąco oraz burzowo.
Next post Możliwe burze. Wydano ostrzeżenie 1 stopnia.