W najbliższych dniach w lubelskich lasach jest szansa na wysyp. Grzyby już się pojawiają !

Po okresie suszy, nad województwem lubelskim ostatnio obserwujemy upragnione opady deszczu. Ciepłe noce oraz wilgotna ściółka leśna będą w najbliższym czasie sprzyjać występowaniu grzybów, które już zaczynają się pojawiać. Czy w najbliższych dniach czeka nas większy wysyp ? Możliwe, że tak, tym bardziej że prognozy są sprzyjające – będzie ciepło, a od czasu do czasu będą występować opady deszczu.

W końcu rusza sezon grzybowy. Co prawda startuje on w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już na początku czerwca, ale nie ma co narzekać. Nareszcie można wyruszyć na spacer do lasu i wrócić z pełnym koszykiem. Z pewnością miłośnicy grzybobrania są wniebowzięci, ponieważ w wielu miejscach można już wrócić z koszem pełnym prawdziwków i to dosłownie…

W sieci pojawiają się zdjęcia pełnych koszy prawdziwków. Najwięcej z nich pochodzi z okolic Kraśnika i Zamościa, gdzie opadów w ostatnim czasie było najwięcej. Informacje o grzybach docierają również z okolic Lublina. Ostatnio na przeważającym obszarze województwa solidnie popadało, więc szanse na wystąpienie grzybów w pozostałych regionach województwa są dosyć duże.

Prognozy również są sprzyjające. W najbliższych dniach przewidywane są opady deszczu oraz burze. Prognozy są korzystne, ponieważ prognozowana suma opadów na nadchodzący tydzień wynosi około 20-40 litrów wody na metr kwadratowy. Oczywiście, lokalnie sumy opadów mogą być większe lub mniejsze, ponieważ większość opadów będzie miała charakter burzowy. Niemniej jednak, po dłuższym okresie suszy, każda kropla deszczu jest obecnie ważna. Mimo że z wierzchu warstwy gleby są wilgotne, to im głębiej, tym sytuacja nadal jest poważna.

W niedzielę oraz w kolejnych dniach warto wybrać się więc do lasu, zwłaszcza na terenach, gdzie przez dłuższy czas występowały opady deszczu. Ciepłe noce oraz dni z pewnością przyniosą piękne grzyby. Jeśli znajdziecie piękne okazy, pochwalcie się nimi z nami. Nie wiem jak wy, ale ja w niedzielę z pewnością wybiorę się do lasu 🙂

Fot: Pizabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Przed nami burzowe godziny. Miejscami burze mogą być gwałtowne. Istnieje ryzyko zejścia trąby powietrznej.
Next post Intensywne opady deszczu oraz burze. Możliwe liczne podtopienia. Wydano ostrzeżenie 2 stopnia.