W kierunku ziemi pędzi ogromna ilość CME. Możliwa ciężka burza magnetyczna

Najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo dla fanów nocnego nieba. Po ostatnich wybuchach na Słońcu, w kierunku Ziemi pędzi ogromna ilość CME, która już za kilkanaście godzin dotrze do naszej planety. To oznacza możliwość kolejnego wystąpienia zorzy polarnej nad Polską. Przewidywane jest wspaniałe widowisko, ponieważ zapowiada się ciężka burza magnetyczna, która będzie miała potencjał na ekstremalną G5 !

W wyniku wybuchów do których w ostatnich dniach dochodzi na Słońcu, od naszej dziennej gwiazdy oderwała się ogromna ilość plazmy (Koronalny wyrzut masy, czyli CME) której spora część zmierza w naszym kierunku, gdy dotrze wywoła to silną burzę geomagnetyczną. Mówiąc wprost wywoła to zorze polarną.

Najnowsze prognozy wskazują na możliwość wystąpienia silnej burzy magnetycznej kategorii G3, 11 maja. Przy korzystnych warunkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że może pojawić się ciężka burza geomagnetyczna kategorii G4. Zatem zorza polarna nad Polską w tym nad województwem lubelskim wydaje się być formalnością. Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach zorza polarna już kilkukrotnie zaświeciła nad Polską i woj. lubelskim, i wygląda na to, że zaświeci ponownie, ale tym razem widowisko może być wyjątkowo imponujące.

Na pewno będziemy was informować o wystąpieniu zorzy, tak jak to miało miejsce ostatnio i damy wam znać, kiedy spojrzeć w niebo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 3-dniowa prognoza pogody. Chłodniej z ryzykiem przymrozków.
Next post Trwa ciężka burza magnetyczna G4 ! Jest szansa na ekstremalną G5!