Ulewy, wezbrania rzek i liczne podtopienia. W Zamościu spadło ponad 80 l wody ! Możliwa fala wezbraniowa na Wiśle.

Choć pełne podsumowanie dzisiejszego dnia wraz z omówieniem, gdzie spadło najwięcej wody, pojawi się jutro, warto już teraz zaznaczyć, że dzisiejszy dzień w wielu miejscach przyniósł opady, jakich dawno nie widziano w tak krótkim czasie. Warto wspomnieć, że w województwie śląskim w rzece Wapienica stan wody osiągnął absolutne maksimum, bijąc tym samym rekord z 1972 roku.

Na samym początku kilka słów o rekordzie. W miejscowości Podkępie na rzece Wapienica w województwie śląskim poziom wody w kulminacyjnym momencie wzrósł do 595 cm, bijąc tym samym poprzedni rekord wynoszący 580 cm z 22 sierpnia 1972 roku. Na południu województwa śląskiego, w miejscowości Bielsko-Biała, a także w Małopolsce doszło do licznych zalań i nawet powodzi. W Bielsku-Białej w ciągu nocy spadło 127 litrów wody na każdy metr kwadratowy, a w Wapienicy 148 litrów. Takie opady nie mogły wróżyć niczego dobrego i niestety, poranek w tamtych regionach odsłonił powódź.

Jeśli masz ochotę, możesz postawić mi kawę. Dzięki Waszemu wsparciu będę mógł bardziej udoskonalić stronę internetową i dodać potrzebne funkcje. W planach jest również aplikacja mobilna. Z góry dziękuję za każde wsparcie, które przyczyni się do rozwoju portalu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możliwa niewielka fala wezbraniowa.

W związku z ulewami na południu kraju i spływem wody z mniejszych rzek do Wisły, poziom wody w tej rzece zaczyna wzrastać. Z pewnością dojdzie do utworzenia się fali wezbraniowej, bo Wisła, między innymi w Krakowie, zaczyna wzbierać. Jednak nic niepokojącego się nie wydarzy, ponieważ fala nie będzie wysoka, a poziom rzeki na wodowskazach w województwie lubelskim wzrośnie prawdopodobnie jedynie o kilka centymetrów, nie zbliżając się do stanu ostrzegawczego. Oczywiście sytuację stale monitorujemy, a więcej będzie wiadomo jutro.

Według danych ze stacji amatorskich, na północy Zamościa, na osiedlu Rataja, zanotowano opad wynoszący 82 litry wody na każdy metr kwadratowy! Z pewnością doszło tam do licznych podtopień, co zaczynają potwierdzać pierwsze zdjęcia pojawiające się w sieci. Duże sumy opadów zanotowano także w okolicach Lublina. W miejscowości Sobianowice, według danych z amatorskiej stacji meteo, w krótkim czasie spadło 62 litry wody. Takie opady również doprowadziły do licznych zalań oraz podtopień. W Lublinie wylała rzeka Bystrzyca, zalewając pobliską ścieżkę rowerową. Opady wystąpiły również w Białej Podlaskiej. Z uwagi na intensywny deszcz, studzienki nie były w stanie przyjąć tak dużej ilości wody i wiele ulic zostało zalanych. Sytuacja, po ustąpieniu opadów, na szczęście szybko wróciła do normy. Z pewnością takich miejsc jak np. Lublin w naszym województwie było dziś bardzo dużo.

W najbliższych godzinach na rzekach w województwie lubelskim może dochodzić do niewielkich wezbrań. Sytuację stale monitorujemy i w razie jakiegokolwiek zagrożenia będziemy informować was na bieżąco. Dokładne podsumowanie dzisiejszego dnia wraz z mapą opadów pojawi się jutro, ponieważ dane wciąż spływają.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post W województwie lubelskim przybywa opadów oraz burz. Możliwe podtopienia. Komunikat meteorologiczny.
Next post Burze i ulewy na Lubelszczyźnie. Gdzie spadło najwięcej deszczu ? Podsumowanie minionej doby.