Trwa silna burza geomagnetyczna G3 ! Możliwa zorza polarna

Burza geomagnetyczna nabiera tempa, przechodząc z początkowo słabej burzy G1 na silną G3, nawet z możliwością osiągnięcia G4. Oznacza to, że w najbliższym czasie z terenu województwa lubelskiego oraz całego kraju będziemy mogli obserwować taniec świateł północy.

Aktualnie trwa silna burza geomagnetyczna o sile G3. W przeszłości jak i mialo to miejsce 19 kwietnia zdarzało się, że przy takich warunkach jakie są obecne zorza polarna intensywnie świeciła nad Polską. W najbliższych godzinach istnieje możliwość ponownego wystąpienia tego zjawiska.

Szanse na zobaczenie zorzy polarnej z terytorium Polski są póki co niewielkie, bo wynoszą zaledwie kilka procent. Jednakże nawet takie niewielkie szanse mogą być wystarczające, aby zorza zaswieciła, więc należy być przygotowanym na ewentualne pojawienie się zorzy, ponieważ może ona pojawić się dosłownie w każdej chwili. Warto więc obserwować północny horyzont.

Niestety, jeśli zorza się pojawi, raczej nie będzie widoczna gołym okiem. Będzie konieczne wykonanie zdjęć w trybie kilkusekundowego naświetlania, aby ją uchwycić.

fot: Andrzej Błoński

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Możliwa zorza polarna! Trwa burza geomagnetyczna G1
Next post Zorza Polarna oraz rakieta kosmiczna Falcon 9 nad województwem lubelskim. Co za noc !