W związku z przemieszczaniem się głębokiego niżu czekają nas kolejne wahania ciśnienia oraz pogorszenie pogody. Spadek, a następnie wzrost ciśnienia, mogą ponownie odczuć tak zwani meteopaci.
Obecnie, o godzinie 18:00 dnia 19.11.2024, centrum niżu znajduje się na pograniczu polsko-niemieckim, a ciśnienie spadło do 983 hPa. Ośrodek niskiego ciśnienia przemieszcza się w kierunku Litwy i Łotwy. Według prognoz niż będzie się nadal pogłębiać. Gdy dotrze do wybrzeży Łotwy (Środa godzina 08:00) ciśnienie w jego centrum spadnie do 964 hPa.
Wędrówka niżu będzie zauważalna również w województwie lubelskim. Aktualnie ciśnienie wynosi 1000 hPa, a do środowego poranka spadnie do 987 hPa, co oznacza spadek o 13 hPa w ciągu kilku godzin. We wtorek o godzinie 08:00 w Lublinie ciśnienie wynosiło 1010 hPa, więc w ciągu 24 godzin, od wtorku godziny 08:00 do środy 08:00, spadnie łącznie o 23 hPa.
Spadek ciśnienia o 20 hPa w krótkim okresie to stosunkowo duże zjawisko, które z pewnością może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Obniżenie ciśnienia atmosferycznego może pogorszyć kondycję zdrowotną, zwłaszcza u osób wrażliwych na zmiany pogody. Może powodować bóle głowy, zawroty, zmęczenie, a także nasilenie objawów chorób serca i układu oddechowego. Osoby cierpiące na migreny mogą odczuć wyraźne nasilenie dolegliwości w takich warunkach. Choć dla niektórych zmiany ciśnienia są niezauważalne, dla innych mogą wiązać się z dużym dyskomfortem zdrowotnym.
W związku z wędrówką niżu jutro (środa) można spodziewać się silniejszego wiatru, w porywach osiągającego prędkość 50-60 km/h, oraz opadów deszczu lub deszczu ze śniegiem. Na termometrach początkowo zobaczymy około 7°C, jednak około godziny 09:00, w związku z przejściem frontu, temperatura spadnie do 2-3°C. Z uwagi na silniejszy wiatr, temperatura odczuwalna może być znacznie niższa niż ta wskazywana przez termometry. W nocy ze środy na czwartek temperatura spadnie poniżej zera, co spowoduje zamarzanie mokrych dróg i chodników, prowadząc do powstania oblodzeń.