Startuje konwekcja. W najbliższych godzinach możliwy rozwój gwałtownych burz. Komunikat meteorologiczny.

Na krańcach zachodnich województwa lubelskiego wystartowała konwekcja. Obecnie w okolicach Kraśnika, Opola Lubelskiego i Dęblina widoczne są silne rdzenie opadów. Lada moment mogą wystąpić tam wyładowania atmosferyczne, a opady w rdzeniu komórek burzowych będą się nasilać.

Radar opadów i Detektor wyładowań. <KLIKNIJ TUTAJ>

Aktualnie opady są rozproszone, ale niewykluczone, że podczas rozwoju kolejnych komórek opadowych i burz połączą się one w układ wielokomórkowy. Zapewne w najbliższych minutach lub godzinach dojdzie do rozwoju superkomórek burzowych mogących nieść spore zagrożenie. Przypominam, że w najbliższych godzinach liczba burz i opadów na terenie całego województwa będzie wzrastać i mogą one pojawić się dosłownie wszędzie. Opady przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim

W najbliższych godzinach spodziewane są opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów wyniesie od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie burz możliwe są intensywne opady deszczu, porywy wiatru do 100 km/h oraz opady gradu o średnicy 2-4 cm. Miejscami sumy opadów mogą być wyższe niż prognozowane, ponieważ burze mogą tworzyć się nad jednym obszarem, przez co punktowo sumy opadów mogą przekroczyć nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Z pewnością w wielu miejscach dojdzie do licznych podtopień. Dodatkowo istnieje niewielka możliwość zejścia trąby powietrznej. W trakcie występowania superkomórek burzowych może dochodzić również do zjawiska downburstu, przez co porywy wiatru mogą punktowo przekroczyć w skrajnych przypadkach 100 km/h.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Poniedziałek z gwałtownymi burzami i ryzykiem zejścia trąby powietrznej. Wydano 2 stopień zagrożenia.
Next post 3-dniowa prognoza pogody: Odpoczniemy od gwałtownych zjawisk. Będzie chłodniej.