Środa z gwałtownymi burzami. Wydano 3 stopień zagrożenia. Możliwy grad, trąby powietrzne i niszczycielskie porywy wiatru

Wiele wskazuje na to, że najbliższe godziny w województwie lubelskim będą niespokojne. Wszystko to za sprawą burz, które ze względu na sprzyjające warunki mogą być gwałtowne. Nie można wykluczyć intensywnych opadów deszczu oraz gradu o średnicy przekraczającej nawet 5 cm. Dodatkowo możliwe są niszczycielskie porywy wiatru oraz podwyższone ryzyko wystąpienia kilku trąb powietrznych.

Początkowo środa będzie upływać pod znakiem przyjemnej oraz upalnej pogody, ponieważ termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą około 32°C. Będzie pogodnie z dużą ilością słońca. Niech to was jednak nie zmyli, ponieważ z zachodu na wschód przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Gdy u nas będzie upalnie i termometry wskażą 32°C, w powiatach położonych w północno-zachodniej Polsce termometry w tym samym czasie wskażą około 15°C. Oznacza to, że różnica temperatur na terenie naszego kraju wyniesie około 17°C.

Radar opadów oraz detektor wyładowań. Kliknij TUTAJ

Jak wynika z najnowszych prognoz, burze na chłodnym froncie atmosferycznym mogą zacząć się tworzyć już w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Początkowo będą to rozproszone komórki oraz superkomórki burzowe, lecz z upływem czasu mogą one połączyć się w groźne układy burzowe.

Z uwagi na sprzyjające warunki nie można wykluczyć wystąpienia silnych porywów wiatru dochodzących do 110 km/h. W skrajnych przypadkach porywy wiatru mogą z łatwością sięgać 120 km/h. Mowa więc o niebezpiecznych i niszczycielskich porywach wiatru. Dodatkowo, w dobrze rozwiniętych superkomórkach burzowych, należy spodziewać się opadów gradu o średnicy przekraczającej nawet 5 cm. Na domiar złego, parametry wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia zjawiska downburst, które może być bardzo dobrze rozwinięte, a także istnieje możliwość wystąpienia kilku trąb powietrznych. Niewykluczone są także liczne podtopienia, oraz powódź błyskawiczna.

Fot: Pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 3-dniowa prognoza pogody: Jednodniowy upał, później ochłodzenie. Pojawią się burze.
Next post Prognoza na weekend: Ciepło z groźnymi burzami. Możliwe niszczycielskie porywy wiatru.