Słoneczny i upalny weekend. Niebezpieczny poziom UV. Chroń się przed słońcem.

Sobota i niedziela w województwie lubelskim zapowiadają się upalnie oraz słonecznie. Szczególnym zagrożeniem będzie słońce, ponieważ promieniowanie UV wyniesie 8, co oznacza już bardzo duże zagrożenie.

Według prognoz promieniowanie ultrafioletowe w sobotę oraz niedzielę na terenie całego województwa wyniesie 8. Oznacza to bardzo wysoki poziom, który dla naszej skóry może stanowić poważne zagrożenie. Z pewnością wiele osób dziś, jak i jutro, wybierze się nad jezioro, zatem pamiętajcie o ochronie skóry, stosując przede wszystkim kremy z filtrem. Zalecane są także okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycia głowy.

Jeśli to możliwe, ogranicz czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca (od około 11:00 do 16:00). Z uwagi na wysoki poziom UV, dziś i jutro może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nie stosując ochrony, po dłuższym przebywaniu na słońcu może dojść nawet do oparzeń skóry.

Sobotę rozpoczynamy piękną pogodą. Na termometrach notujemy już 23°C, a wszędzie mamy słoneczną aurę. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 30°C na zachodzie do 31°C na wschodzie. Na niebie mogą pojawić się niegroźne chmury. Wiatr będzie słaby, co sprawi, że upał będzie nieznośny.

Na południowym wschodzie województwa w godzinach popołudniowych może dochodzić do rozwoju komórek burzowych. Burze na szczęście nie powinny być gwałtowne, a szczególnym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Prognozowana suma opadu w trakcie burz może wynieść od 10 do 30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Wraz z rozwojem burz spodziewamy się wzrostu zachmurzenia w południowych regionach.

Niedziela wszędzie przyniesie słoneczną i stabilną pogodę. Na termometrach zobaczymy jeszcze wyższe wartości, sięgające 32-33°C. Padać nie będzie, ale dokuczać może nam silniejszy wiatr, który w porywach osiągnie prędkość 35-40 km/h.

fot: Pixabay/ Prognoza indeksu UV IMGW

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Zrobi się upalnie. Wydano ostrzeżenie 1 stopnia. Prognoza na najbliższe dni
Next post Nie zostawiaj dziecka w zamkniętym aucie. Rozgrzany samochód to śmiertelna pułapka.