Przed nami burzowe godziny. Miejscami burze mogą być gwałtowne. Istnieje ryzyko zejścia trąby powietrznej.

Nocą z czwartku na piątek oraz w piątek nad województwem lubelskim czeka nas niespokojna aura. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Istnieje również niewielkie ryzyko zejścia trąby powietrznej.

Aktualnie znad Czech w kierunku naszego kraju przemieszczają się komórki burzowe. Burze występują już w województwie opolskim oraz śląskim. Według prognoz będą one wędrować w kierunku województwa lubelskiego i w godzinach nocnych dotrą właśnie do nas. O której godzinie to będzie? Ciężko powiedzieć, gdyż prognozy są rozbieżne, ale na pewno będą to godziny nocne, a bardziej godziny wczesnoporanne.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych burz jest w centrum oraz na południu województwa, choć warto zaznaczyć, że warunki do rozwoju burz będą idealne wszędzie, dlatego zagrożone jest całe województwo. Z doświadczenia wiem, że burze z zachodu, a tym bardziej w godzinach porannych, nie bywają u nas gwałtowne, ale doświadczenie doświadczeniem…

Jeśli masz ochotę, możesz postawić mi kawę. Dzięki Waszemu wsparciu będę mógł bardziej udoskonalić stronę internetową i dodać potrzebne funkcje. W planach jest również aplikacja mobilna. Z góry dziękuję za każde wsparcie, które przyczyni się do rozwoju portalu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Warunki będą sprzyjać rozwojowi gwałtownych burz, zatem lepiej dmuchać na zimne niż później być zdziwionym. W trakcie porannych burz można spodziewać się opadów deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy, porywów wiatru do 90-100 km/h oraz miejscami punktowo nie są wykluczone opady gradu o średnicy 1-2 cm. Istnieje również niewielkie ryzyko zejścia trąby powietrznej.

W ciągu dnia…

W ciągu dnia na terenie całego województwa nadal będą utrzymywać się warunki do rozwoju rozproszonych burz, które mogą pojawić się dosłownie wszędzie, choć największe ryzyko ich wystąpienia jest na południu województwa. Podobnie jak rano, nadal istnieje niewielkie ryzyko zejścia trąby powietrznej. W trakcie burz można spodziewać się opadów deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy, porywów wiatru do 90-100 km/h oraz miejscami punktowo nie są wykluczone opady gradu o średnicy 1-3 cm. Burze mogą tworzyć się do późnych godzin wieczornych.

Szansa zejścia trąby powietrznej jest naprawdę niewielka, ale wszystko się może zdarzyć. Dzisiejszy dzień pokazuje, że nawet słaba burza, tak jak ta dzisiaj w powiecie bialskim, może nieść ze sobą poważne zagrożenie. W Białej Podlaskiej oraz w okolicach można było zaobserwować chmurę stropową. Zaobserwowałem również rotację, co oznacza, że istniało duże prawdopodobieństwo zejścia trąby powietrznej. Jutro ryzyko będzie niewielkie, ale z pewnością na niebie być może pojawi się kilka zalążków trąby powietrznej, które nie dotknął ziemi.

O wszelkim zagrożeniu w nocy będę informować na bieżąco.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Weekendowa prognoza pogody: Możliwe gwałtowne burze. Nie zabraknie również słonecznych chwil.
Next post W najbliższych dniach w lubelskich lasach jest szansa na wysyp. Grzyby już się pojawiają !