Prognoza na weekend: Ciepło z groźnymi burzami. Możliwe niszczycielskie porywy wiatru.

Dziś (piątek) jest ważny dzień dla wielu osób. Po pierwsze, kończy się rok szkolny, co oznacza początek wakacji, a po drugie, czeka nas ważny mecz Polska-Austria. Miejmy nadzieję, że będzie to piękne widowisko, które zakończy się pozytywnym dla nas wynikiem. Jeśli planujecie oglądać mecz w strefie kibica lub ogródkach piwnych, mamy dobre wieści – pogoda na pewno dopisze.

Dziś, w piątek, w całym województwie od godzin porannych mamy czyste, błękitne niebo i takie warunki pogodowe utrzymają się prawdopodobnie do godzin wieczornych. W ciągu dnia mogą się jednak miejscami pojawić niewielkie, niegroźne chmury. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 26°C w Chełmie, Włodawie, Białej Podlaskiej oraz Łukowie do 27°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby, w porywach do 20 km/h.

Niespokojne prognozy. Na ostateczne ostrzeżenia trzeba jednak poczekać…

Po spokojnym i pełnym słońca piątku, prawdopodobnie nocą oraz w sobotę, czeka nas dynamiczna aura. Wyliczenia modeli są na ten moment jeszcze rozbieżne, ale można wstępnie spodziewać się, że w godzinach wczesnoporannych przez centralną oraz południową część województwa przejdzie pierwsza strefa burz, być może w postaci wielokomórkowego układu burzowego. Prognozy sugerują, że prędkość wiatru w trakcie burz osiągnie około 100 km/h. Dobrą informacją jest to, że układ burzowy uderzy przede wszystkim w zachodnie regiony województwa lubelskiego i gdy zbliży się do centrum województwa, zacznie systematycznie słabnąć.

W ciągu dnia, w godzinach popołudniowych, według modeli, przez województwo lubelskie może przejść kolejny układ burzowy. Tutaj komórki burzowe będą znacznie groźniejsze, ponieważ niektóre modele prognozują porywy wiatru sięgające nawet 150 km/h. Mowa więc o bardzo silnych i niszczycielskich porywach wiatru, które, jeśli wystąpią, niestety wyrządzą ogromne szkody. Trasa burz, podobnie jak w porannym układzie, jest również rozbieżna. Część modeli wskazuje, że gwałtowne burze wystąpią w północnych regionach, a inne, że w południowych. Z uwagi na niepewną sytuację, ostateczne ostrzeżenia i szczegółowe prognozy pojawią się dziś wieczorem lub późno wieczorem. Na ten moment, z uwagi na potencjalnie groźną sytuację, prawdopodobnie zostanie wydany trzeci, najwyższy stopień zagrożenia.

W sobotę, w najcieplejszym momencie dnia, temperatura wyniesie około 28-29°C w całym województwie. Na krańcach południowych możliwe jest lokalnie nawet 30°C. Przed wystąpieniem burz niebo powinno być wolne od chmur lub będzie występować małe zachmurzenie. Z uwagi na wysoką temperaturę oraz poranne opady, w wielu miejscach może być parno i duszno. Porywy wiatru osiągną prędkość 20 km/h.

Niedziela będzie już spokojna. Na obszarze całego województwa pojawi się małe zachmurzenie, bez opadów. Dokuczać może jedynie wiatr, którego prędkość w porywach może osiągać 40 km/h. Na termometrach, w najcieplejszym momencie dnia, wszędzie zobaczymy 24°C.

Odnośnie najbliższych godzin, tak jak wspomniałem na początku ostrzeżenia i dokładne prognozy pojawią się w godzinach wieczornych lub późno wieczornych. Na ten moment mowa o bardzo groźnej sytuacji, ponieważ oprócz silnego wiatru mogą wystąpić opady dużego gradu o średnicy przekraczającej 5 cm oraz istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Środa z gwałtownymi burzami. Wydano 3 stopień zagrożenia. Możliwy grad, trąby powietrzne i niszczycielskie porywy wiatru
Next post Wydano ostrzeżenie 3 stopnia. W najbliższych godzinach wystąpią groźne burze. Komunikat meteorologiczny