Powódź błyskawiczna w powiecie lubelskim i wzrost poziomu rzek. 111 interwencji. Bilans burz.

Za nami niespokojna doba. W wielu miejscach przeszły burze, które generowały silne porywy wiatru oraz obfite opady. W krótkim czasie spadło ponad 40 litrów wody na metr kwadratowy, co przyczyniło się do powstania zalań oraz podtopień. W miejscowości Bychawka Pierwsza doszło do zjawiska powodzi błyskawicznej.

Wczoraj w godzinach porannych, około godziny 07:00-08:00, przez powiat lubelski przeszła superkomórka burzowa, która wyrządziła tam mnóstwo szkód. Od poniedziałkowych godzin porannych do godzin południowych strażacy interweniowali tam 34 razy. 13 interwencji dotyczyło powalonych drzew, natomiast 21 razy strażacy byli wezwani do wypompowania wody. Najwięcej interwencji strażaków odnotowano w powiecie lubelskim (18) i kraśnickim (12).

Minionej doby w województwie lubelskim, w wyniku burz i ulew, strażacy interweniowali 111 razy. 70 zgłoszeń dotyczyło zalań, 38 – powalonych drzew. Odnotowano również 3 przypadki uszkodzeń dachów na budynkach mieszkalnych. Najwięcej interwencji, bo aż 62, było w powiecie lubelskim.

Powódź błyskawiczna i wzrost poziomu wody w rzekach.

W miejscowości Bychawka Pierwsza, w wyniku krótkotrwałych, lecz intensywnych opadów deszczu, doszło do powodzi błyskawicznej, która podtopiła jedno gospodarstwo domowe. Według systemu RainGRS suma opadu w tamtym regionie wyniosła około 30 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast dane z amatorskiej stacji meteorologicznej w miejscowości Pszczela Wola (oddalonej od Bychawki Pierwszej o około 6 km) wskazują na opad wynoszący 48 litrów na metr kwadratowy. W ciągu doby spadło tam łącznie 64,8 litra wody na metr kwadratowy. Warto dodać, że opad blisko 50 litrów trwał zaledwie kilka minut…

Suma opadu zanotowana na posterunkach IMGW podczas minionej doby (10.06.2024)

Terespol: 4.1 mm, Cicibór: 3.0 mm, Jarczew: 6.9 mm, Puławy: 0.30 mm, Włodawa: 22.20 mm, Lublin: 34.10 mm, Bezek: 25.0 mm, Annopol: 2.70 mm, Zamość: 7.70 mm, Brodziaki: 16.9 mm.

W związku z ulewami w powiecie lubelskim ponownie wzrósł poziom wody na rzece Bystrzyca. Na wodowskazie w miejscowości Zemborzyce poziom wody wzrósł o 37 cm, a w Lublinie o 34 cm. Największy wzrost odnotowano na wodowskazie w Sobianowicach, gdzie poziom wody w ciągu kilku godzin podniósł się o 68 cm. Do osiągnięcia stanu ostrzegawczego zabrakło tam 24 cm. Poziom wody na szczęście już się stabilizuje i na wspomnianych wodowskazach nie są obserwowane wzrosty. W związku z tym na rzece Wieprz, między innymi na wodowskazie w Lubartowie, będzie można zaobserwować niewielkie wzrosty, ponieważ najpewniej utworzyła się niewielka fala wezbraniowa.

Fot: OSP Bychawka Pierwsza

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 3-dniowa prognoza pogody: Odpoczniemy od gwałtownych zjawisk. Będzie chłodniej.
Next post 3-dniowa prognoza pogody: Jednodniowy upał, później ochłodzenie. Pojawią się burze.