Potrzeba porządnego deszczu. W lasach ekstremalne zagrożenie pożarowe !

Mimo że w ostatnich dniach miejscami padało, niestety nie poprawiło to sytuacji, między innymi w lasach. Jak wynika z danych opublikowanych przez Lasy Państwowe, wczoraj (niedziela) o godzinie 13:00 w całym województwie lubelskim obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Z uwagi na słoneczną oraz bezdeszczową aurę trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje również dziś. Sytuacja prędko się nie poprawi, ponieważ prognoza IMGW zakłada ekstremalne zagrożenie pożarowe zarówno dziś, jak i jutro. Patrząc na prognozy, nie ma co się łudzić.

Tak duże zagrożenie pozostanie z nami przez kilka najbliższych dni, ponieważ opady w najbliższych dniach będą, po pierwsze, punktowe, a po drugie, ze względu na wysokie temperatury, parowanie wody będzie bardzo duże i po przelotnych opadach pochodzenia burzowego nie będzie żadnego śladu.

Leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu. Proszą również o czujność i zgłaszanie zagrożeń. Wystarczy zadzwonić do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa lub do Państwowej Straży Pożarnej na numer alarmowy 112!

Pamiętaj ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami. Lasy państwowe apelują o rozwagę i wyjątkową ostrożność:

  • Nie wjeżdżaj samochodem do lasu. Pozostaw go w miejscu do tego przeznaczonym. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki, znajdującej się pod samochodem czy w jego pobliżu.
  • Pamiętaj, że w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
  • Zabronione jest także wypalanie traw i pozostałości roślinnych na terenach leśnych. Reaguj na nietypowe zachowania ludzi w lasach. Jeśli zauważysz ogień lub dym zadzwoń pod nr. alarmowy 112!
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Tygodniowa prognoza pogody: Gorąco oraz burzowo. Opady będą punktowe.
Next post 3-dniowa prognoza pogody: Opady jedynie punktowe. Będzie gorąco oraz burzowo.