Popadało, ale niestety nie wszędzie. Punktowo sumy opadu są duże. Gdzie spadło najwięcej wody ?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, od niedzieli towarzyszą nam burze. Oznacza to, że opady występują tylko lokalnie i punktowo są intensywne. W jednym miejscu spadło już mnóstwo wody, podczas gdy na przykład 2 km dalej mamy wciąż do czynienia z suszą. W najbliższych dniach burze mogą nadal występować, dlatego sumy opadów będą punktowo wzrastać.

Przykładem tego, że burza to lokalne zjawisko, są Frampol i Zamość. Jak zapewne wiecie, nie da się dokładnie przewidzieć, gdzie powstanie burza i jakie sumy opadów przyniesie. We Frampolu, w tej niewielkiej miejscowości, położonej w powiecie biłgorajskim od niedzieli, 19.05.2024, spadło już 80,1 mm wody na każdy metr kwadratowy. To wszystko są opady pochodzenia burzowego. Co ciekawe, w oddalonym o około 17 km Biłgoraju suma opadów według systemu RainGRS wynosi tylko 3 mm.

Zamość również jest idealnym przykładem. Wczoraj, czyli 20.05.2024, w Zamościu według danych z sieci IMGW spadło 2,3 mm deszczu. Stacja pomiarowa umiejscowiona jest na obrzeżach miasta. W samym mieście (oddalonym od stacji zaledwie o parę kilometrów) suma opadu według danych RainGRS wynosi uwaga, 15-20 mm. Taka różnica w opadach wystąpiła na tak niewielkim obszarze, a takich miejsc jest kilka.

W najbliższych dniach burze nadal będą występować, dlatego sumy opadów będą tylko punktowo wzrastać. Nie można wykluczyć, że w wielu miejscach opady wcale nie wystąpią, więc susza będzie się dalej rozwijać. Nawet tak duże sumy opadów jak we Frampolu nie poprawią znacząco sytuacji, ponieważ opady były intensywne, więc, zamiast spokojnie wsiąkać w ziemię, część tej wody po prostu spłynęła.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Spadło tyle gradu, że krajobrazy się zabieliły. Uprawy zdewastowane
Next post Spadło 150 l wody ! „Wszystko zostało zniszczone” Zalania i gradobicie dotknęło wieś Zaświatycze.