Poniedziałek z gwałtownymi burzami i ryzykiem zejścia trąby powietrznej. Wydano 2 stopień zagrożenia.

W najbliższych godzinach nad województwem lubelskim ponownie może dochodzić do rozwoju gwałtownych burz. W wielu miejscach mogą pojawić się superkomórki burzowe, mogące punktowo przynieść duże szkody. Dodatkowo istnieje ryzyko zejścia trąby powietrznej. Komórki burzowe będą bogate w wilgoć, dlatego niewykluczone są również lokalne podtopienia.

W poniedziałek od godzin porannych z zachodu na wschód będą przemieszczać się pierwsze strefy opadów deszczu oraz burz. Rano zjawiska te nie powinny być gwałtowne, a szczególnym zagrożeniem będą opady deszczu, które w trakcie burz mogą przynieść duże sumy opadów.

Radar opadów i detektor wyładowań. <Kliknij Tutaj>

Groźniej zrobi się w godzinach popołudniowych. Wówczas będą się rozwijać kolejne komórki burzowe. Początkowo będą one rozproszone, lecz z upływem czasu mogą łączyć się w wielokomórkowe układy. Istnieje również szansa na powstanie kilku superkomórek burzowych, które mogą wyrządzić sporo szkód. W trakcie przechodzenia takich superkomórek będzie istniało duże ryzyko wystąpienia opadów gradu o średnicy nawet do 4 cm oraz porywów wiatru do 100 km/h. Oczywiście w skrajnych przypadkach wartości te mogą być wyższe niż prognozowane.

Gdyby tego było mało, komórki burzowe będą mocno bogate w wilgoć i w krótkim czasie może spaść mnóstwo wody. Studzienki kanalizacyjne nie będą nadążać, przyjmować takich ilości wody, co może doprowadzić do licznych punktowych podtopień, szczególnie na terenach miejskich. W godzinach wieczornych burze będą zmniejszać swoją aktywność.

fot: pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Intensywne opady deszczu oraz burze. Możliwe liczne podtopienia. Wydano ostrzeżenie 2 stopnia.
Next post Startuje konwekcja. W najbliższych godzinach możliwy rozwój gwałtownych burz. Komunikat meteorologiczny.