Niski poziom rzek. Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Prognozy na najbliższe dni są niekorzystne.

Poziom rzek na niektórych wodowskazach jest bardzo niski, a w niektórych przypadkach zbliża się do rekordowych wartości. Prognozy na najbliższe dni nie napawają optymizmem – zapowiada się dużo słońca, będzie gorąco oraz upalnie, a opady, jeśli w ogóle wystąpią, będą jedynie symboliczne. W związku z tym należy liczyć się również ze wzrostem zagrożenia pożarowego. Sytuacja w wielu miejscach może się pogarszać.

Wilgotność gleby

Na samym początku warto przyjrzeć się wilgotności gleby. Choć po ostatnich opadach deszczu wilgotność w warstwie 0-7 cm wynosi około 50% na północy oraz częściowo we wschodnich rejonach, a na południu osiąga poziom 70-80%, to w głębszych warstwach sytuacja wygląda znacznie gorzej. Na głębokości 28-100 cm wilgotność na północy i wschodzie spada do 20-30%, natomiast w rejonie Opola Lubelskiego i Tarnogrodu utrzymuje się na poziomie 40-50%. Najlepsza sytuacja występuje w okolicach Parczewa, Lublina, Kraśnika oraz Zamościa, gdzie wilgotność gleby przekracza 50%. (Mapa sporządzona na podstawie danych satelitarnych i może ona nieco różnić się od stanu faktycznego)

Skąd takie różnice w wilgotności? To oczywiście zasługa opadów, które w ostatnich tygodniach często występowały na południu oraz w centrum województwa. Z kolei północne i wschodnie regiony są często omijane przez opady, a jeśli już pada, to są to jedynie niewielkie sumy, które nie są w stanie poprawić sytuacji w głębszych warstwach gleby. Warto również zwrócić uwagę na to, że opady pochodzenia burzowego nie przynoszą wyraźnej poprawy, ponieważ często są to bardzo intensywne opady, podczas których woda, zamiast wsiąkać, szybko spływa, nie nawilżając odpowiednio gleby. Susze w niektórych regionach widać już po drzewach, które przypominają nam o nadchodzącej jesieni. Jest to oczywiście spowodowane brakiem wystarczających opadów.

Niski poziom rzek i ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną dla województwa lubelskiego, z wyjątkiem centralnej oraz częściowo zachodniej części regionu. Jak brzmi komunikat „W związku z występującymi niskimi przepływami wody, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ. Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)/” Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania.

Spośród 37 wodowskazów w województwie lubelskim, na 17 obowiązuje strefa stanów niskich, na 15 strefa stanów średnich, a na 5 strefa stanów wysokich. Najgorsza sytuacja panuje na rzece granicznej Bug. Na wodowskazie w miejscowości Kryłów poziom wody wynosi 37 cm, a rekord to 15 cm z 2015 roku. W Dorohusku poziom wody wynosi obecnie 45 cm, przy rekordzie 10 cm z 1946 roku. We Włodawie notuje się 82 cm, a rekord to 62 cm w 1963 roku.

Kolejną stacją o niskim poziomie wody jest Rossosz, gdzie poziom rzeki Muława wynosi 85 cm. Rekord to 82 cm z 2018 roku.

Wysokie temperatury i mało opadów. Niekorzystne prognozy na najbliższe dni.

Z najnowszych prognoz wynika, że w najbliższych dniach czeka nas dużo słonecznych chwil i bardzo mała ilość opadów. Temperatury maksymalne w nadchodzącym tygodniu mogą osiągnąć 28-30°C, a do tego prognozowana jest duża ilość słońca. Suma opadów od 24 sierpnia do 3 września może wynieść jedynie 0-10 litrów na metr kwadratowy. Niestety nie wróży nic dobrego, gdyż stan rzek oraz wilgotność gleby ulegną dalszemu pogorszeniu.

Jeszcze gorsze prognozy przedstawia model GFS, który przewiduje codzienne kilkustopniowe upały aż do 8 września. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, oznaczałoby to znaczące pogorszenie obecnej sytuacji. Jednak do prognoz GFS należy podchodzić z ostrożnością, ponieważ w przeszłości model ten przewidywał ekstremalne upały, które ostatecznie nie doszły do skutku. Ostatnio zapowiadał ponad 40°C, a skończyło się na 30°C, więc ten scenariusz jest na szczęście mało prawdopodobny. Poniżej prognoza temperatur modelu ECMWF oraz GFS. Jak widać rozbieżność jest dosyć duża.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Powiat włodawski: Łoś uwięziony w kanale. Trwają próby wydostania wycieńczonego zwierzęcia.
Next post Najniższy poziom Bugu w historii. Prognozy są alarmujące, nasili się susza. Możliwy rekord liczby upalnych dni
Close