Dziś, w środę o godzinie 14:00, poziom wody na wodowskazie w miejscowości Kryłów w rzece Bug osiągnął zaledwie 14 cm, bijąc tym samym rekord z 2015 roku. Tak niskiego poziomu wody nie odnotowano w całej historii pomiarów. Niestety prognozy są alarmujące – przewidywana jest kolejna fala upałów oraz brak opadów, co może znacząco pogorszyć obecną sytuację.
Rekordowy poziom Bugu
Dziś, jak wspomnieliśmy na samym początku, na wodowskazie w miejscowości Kryłów ustanowiono nowy rekord. Dotychczasowy rekord najniższego poziomu wody pochodził z 29 sierpnia 2015 roku i wynosił 15 cm. O godzinie 14:00 dzisiejszego dnia został on jednak pobity – nowy rekord wynosi 14 cm. Niestety, ten rekord jest ponownie zagrożony, ponieważ według prognoz poziom wody będzie nadal się obniżać.
W miejscowości Włodawa (Bug) do wyrównania rekordu z 1963 roku brakuje 19 cm, w Dorohusku (Bug) 54 cm- rekord z 1964, oraz w Krzyczewie (Bug) 33 cm- rekord z 2015.
Możliwy rekord liczby upalnych dni
Liczba dni z temperaturą powyżej 30°C w tym roku (stan na 28 sierpnia) wynosi: Włodawa – 18 dni, Lublin – 17 dni, Terespol – 18 dni, Zamość – 18 dni.
Rekord liczby dni z temperaturą powyżej 30°C dla poszczególnych stacji wynosi: Włodawa – 25 dni (rekord z 2015 roku), Terespol – 23 dni (rekord z 2015 roku), Lublin – 23 dni (rekord z 2015 roku), Zamość – 18 dni (rekord z 1994 roku). Ze względu na dużą lukę w danych, wynik dla Zamościa stoi pod dużym znakiem zapytania. Biorąc pod uwagę prognozowane upały, istnieje spora szansa, że w kilku miejscach uda się wyrównać rekordy z 2015 roku, a może nawet je pobić.
Wyż, brak opadów oraz upał…
W najbliższych dniach, jak wynika z prognoz, czeka nas wyżowa pogoda. Oznacza to dużo słońca i niestety brak opadów, na które wiele miejsc czeka od dłuższego czasu. Niestety, w najbliższych dniach deszczu nie doświadczymy. Temperatury pozostaną na poziomie typowo letnim – do niedzieli w województwie lubelskim prognozuje się od 27°C do lokalnie 30°C.
Odbiegając nieco w przyszłość, w przyszłym tygodniu, wraz z początkiem września, możemy spodziewać się kontynuacji upalnego lata. Według najnowszych prognoz, temperatury w pierwszych dniach września mogą codziennie osiągać 29-31°C. Taki typ pogody miałby towarzyszyć nam do około 6 września.
Jako ciekawostka: GFS przewiduje większe i rekordowe upały, z temperaturami dochodzącymi do 35°C. Jeśli prognozy się potwierdzą, istnieje możliwość pobicia lokalnych rekordów temperatury dla września. Należy jednak pamiętać, że model GFS w ostatnich tygodniach miał kilka błędów, więc warto na razie trzymać się bardziej realnego scenariusza z temperaturami 29-30°C.
Prognozowana suma opadu do 6 września (ECMWF)
Prognozy dotyczące opadów są alarmujące. Od dzisiaj, 28 sierpnia, do 6 września według ECMWF w wielu miejscach nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Lokalnie mogą wystąpić jedynie symboliczne opady, które będą niewielkie i niezbyt skuteczne. W połączeniu z wysokimi temperaturami, taka sytuacja znacznie pogorszy stan rzek, wilgotność gleby oraz zwiększy zagrożenie pożarowe
fot: Paweł Reducha/meteolu.pl Dane IMGW