Możliwa zorza polarna! Trwa burza geomagnetyczna G1

19 kwietnia 2024 mieszkańcy całego województwa lubelskiego jak i kraju mogli podziwiać taniec zorzy na nocnym niebie. Dziś w ciągu najblizszych godzin mamy kolejną szansę na podziwianie tego pięknego zjawiska.

Aktualnie trwa słaba burza geomagnetyczna o sile G1. W przeszłości jak i mialo to miejsce 19 kwietnia zdarzało się, że przy podobnych warunkach zorza polarna intensywnie świeciła nad Polską. Dziś istnieje możliwość ponownego wystąpienia tego zjawiska, choć należy pamiętać, że jest to tylko prognoza.

Według dostępnych danych, obecnie trwa burza geomagnetyczna o sile G1. Szanse na zobaczenie zorzy polarnej z terytorium Polski są póki co niewielkie, bo wynoszą zaledwie kilka procent. Jednakże nawet takie niewielkie szanse mogą być wystarczające, aby zorza zaswieciła, więc należy być przygotowanym na ewentualne pojawienie się zorzy, ponieważ może ona pojawić się dosłownie w każdej chwili. Warto więc obserwować północny horyzont po zachodzie słońca.

Niestety, jeśli zorza się pojawi, raczej nie będzie widoczna gołym okiem. Będzie konieczne wykonanie zdjęć w trybie kilkusekundowego naświetlania, aby ją uchwycić.

Jeśli zorza się pojawi natychmiast was o tym poinformujemy.

Fot: Zorza polarna z 19.04.2024 spod Zamościa. Fot: Natalia Szczerba

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Mamy złe wieści. Na horyzoncie spore ochłodzenie. Możliwe przymrozki. Prognoza na Maj.
Next post Trwa silna burza geomagnetyczna G3 ! Możliwa zorza polarna