Mamy złe wieści. Na horyzoncie spore ochłodzenie. Możliwe przymrozki. Prognoza na Maj.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, i tak będzie i tym razem. Po pięknej majówce może nas czekać dosyć poważne ochłodzenie, ponieważ mogą powrócić przymrozki. Aby tego było mało, z nieba mogą spaść nawet opady mieszane, takie jak krupa śnieżna czy nawet deszcz ze śniegiem.

Na wstępie zaznaczamy, że prognoza ma charakter długoterminowy, ponieważ do omawianego okresu pozostało jeszcze mnóstwo czasu. Artykuł nie ma na celu was straszyć, a jedynie uprzedzić przed ewentualnym zagrożeniem w postaci przymrozków.

W ciągu ostatnich lat pogoda w maju lubi płatać figle. Niejednokrotnie zdarzało się, że w maju spadł nawet śnieg, a krajobrazy momentalnie stawały się białe. Ostatni raz śnieg, między innymi w powiecie bialskim, spadł 8 maja 2021 roku oraz 12 maja 2020 roku. Podobne opady śniegu w okolicach 10 maja miały miejsce również w poprzednich latach i tak niestety może być i w tym roku.

Przymrozki i opady mieszane…

Po majówce zgodnie z najnowszymi prognozami temperatura będzie systematycznie spadać z dnia na dzień. Już w niedzielę, w najcieplejszym momencie dnia, termometry wskażą 20°C. W kolejnym tygodniu przewiduje się jeszcze większe ochłodzenie, gdyż w najcieplejszym momencie dnia wartości na termometrach będą oscylować jedynie w okolicach 14-18°C.

Po 10 maja na termometrach maksymalnie zobaczymy 10-14°C. Nocami spodziewane są spadki temperatury do 2-3°C, co może skutkować niewielkimi przymrozkami. Do tego prognozowane są opady deszczu, a czasami przy opadach konwekcyjnych mogą pojawić się opady deszcz ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Warto pamiętać, że ta prognoza ma charakter długoterminowy i może ulec zmianie. Niemniej jednak, na chwilę obecną, tak wyglądają prognozy. Przypominam również, że na stronie meteolu.pl publikowane są dokładniejsze 3-dniowe oraz tygodniowe prognozy pogody, gdzie wiarygodność jest zdecydowanie większa

Wyliczenia modeli dotyczące przyszłego tygodnia są jeszcze nieco rozbieżne. Na przykład model GFS przewiduje przymrozki już na początku przyszłego tygodnia, natomiast ECMWF widzi ryzyko przymrozków w okolicach 11 maja. Dlatego też, z dokładnością trzeba jeszcze poczekać, ale już wiadomo, że nastąpi ochłodzenie i istnieje ryzyko przymrozków.

Maj z przewagą chłodniejszych dni ?

Spoglądając na wyliczenia modelu CFS, tegoroczny maj przyniesie w województwie lubelskim anomalię na poziomie +1.5°C. Co to oznacza? Oznacza to, że w tym miesiącu przeważać będą temperatury zbliżone do normy, ale czasem zdarzą się zarówno cieplejsze okresy, jak ten obecny majowy weekend, jak i chłodniejsze dni z ryzykiem przymrozków.

Niestety, prognozy sugerują, że opadów może być niewiele, co stanowi złą informację dla rolników. Na rzekach utrzymuje się strefa stanów średnich. W rezultacie wody w rzekach może nieco ubyć. Dodatkowo wilgotność gleby może ulec pogorszeniu.

Pamiętajmy również, że w maju pojawiają się tzw. „zimni ogrodnicy”. Co roku doświadczamy majowych przymrozków, więc zapewne będzie podobnie i tym razem.

Zaznaczamy, że przedstawiona prognoza jest jedynie prognozą długoterminową, mającą na celu przybliżenie co może się wydarzyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post 3-dniowa prognoza pogody: Czy w majówkę pogoda dopisze?
Next post Możliwa zorza polarna! Trwa burza geomagnetyczna G1