Intensywne opady deszczu oraz burze. Możliwe liczne podtopienia. Wydano ostrzeżenie 2 stopnia.

Dynamiczna aura nie odpuszcza. Po spokojnym sobotnim dniu niedzielne godziny poranne przyniosą ponowne intensywne opady deszczu oraz punktowe burze. Burzowo będzie również w poniedziałek. Według prognoz, suma opadów do poniedziałkowego wieczora może wynieść nawet ponad 70 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Oczywiście, sumy te, z uwagi na burze, miejscami mogą być znacznie wyższe.

W niedzielę w godzinach porannych z zachodu na wschód będzie przemieszczać się pierwsza strefa intensywnych opadów deszczu. W tej strefie mogą również tworzyć się burze, co sprawi, że miejscami sumy opadów będą bardzo duże.

Na południu województwa, czyli tam, gdzie obowiązuje 2. stopień zagrożenia, może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W skrajnym przypadku sumy te mogą być jeszcze wyższe, co z pewnością może przyczynić się do powstawania licznych zalań oraz podtopień. Na północy województwa, czyli tam, gdzie obowiązuje 1. stopień zagrożenia, spadnie od 5 do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Tutaj, podobnie jak na południu, w skrajnym przypadku sumy opadów mogą być wyższe niż prognozowane. W ciągu dnia punktowo może dochodzić do rozwoju burz, zatem suma opadu będzie wzrastać.

Poniedziałek z kolejnymi ulewami ?

Niepokojąco wyglądają prognozy na poniedziałek, ponieważ przez województwo Lubelskie przejdzie niż genueński, który będzie mocno bogaty w wilgoć i sprowadzi nad nasz region kolejne intensywne opady deszczu. Sumy opadu mogą być podobne do niedzielnych, sięgając nawet 30-40 litrów wody. Nie wykluczone są również punktowo burze, przez co sumy opadu punktowo mogą być jeszcze wyższe. Poniedziałkowy niż połączony z niedzielnymi opadami i burzami, może przynieść akumulację opadu rzędu nawet 70 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Oczywiście, ze względu na to, że trasa niżu może jeszcze ulec przesunięciu, na ostateczne prognozy i ostrzeżenia co do poniedziałku, trzeba jeszcze poczekać. Z pewnością najbliższe dni szczególnie na południu województwa mogą przynieść wzrost poziomu wody w rzekach oraz podtopienia.

Kolejne dni przynoszą kolejną dawkę opadów. Według prognoz, suma opadu do około 20 czerwca na południu województwa może przekroczyć 100 litrów wody na każdy metr kwadratowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post W najbliższych dniach w lubelskich lasach jest szansa na wysyp. Grzyby już się pojawiają !
Next post Poniedziałek z gwałtownymi burzami i ryzykiem zejścia trąby powietrznej. Wydano 2 stopień zagrożenia.