Fala wezbraniowa na Wiśle dociera do województwa lubelskiego. Poziom wody wzrośnie o około 1,5 metra

Po ostatnich obfitych opadach deszczu na południu kraju, które doprowadziły do powodzi błyskawicznej, na Wiśle utworzyła się fala wezbraniowa. Fala ta już teraz dociera do województwa lubelskiego. Na wodowskazie w miejscowości Annopol poziom rzeki wzrasta o 1 cm na godzinę. W ciągu najbliższych godzin tempo wzrostu może wynosić nawet 10 cm na godzinę. Kulminacyjny moment fali nastąpi jutro.

W ciągu najbliższych dni przez województwo lubelskie na Wiśle będzie przemieszczać się fala wezbraniowa. Kulminacja fali prognozowana jest na czwartek oraz piątek. Uspokajamy, żadna powódź ani zalania nam nie zagrażają, ponieważ obecnie poziom rzeki jest niski, a wzrost poziomu wody wyniesie około 1,5 metra. Stany ostrzegawcze nie zostaną przekroczone.

Annopol

Fala dociera do Annopola. Poziom rzeki, jak wynika z danych, wzrasta już o 1 cm na godzinę. W ciągu najbliższych godzin tempo wzrostu może wynieść nawet 10 cm na godzinę. Kulminacja fali w Annopolu według prognoz wystąpi jutro (czwartek) około godziny 21:00. Wtedy poziom rzeki ma wynieść 326 cm. Obecnie poziom wody wynosi 217 cm, co oznacza, że fala wezbraniowa osiągnie tam 109 cm. Stan ostrzegawczy na tym wodowskazie wynosi 500 cm, a alarmowy 550 cm.

Puławy

Do Puław czoło fali wezbraniowej dotrze w czwartek około godziny 17:00. Kulminacja nastąpi w piątek około godziny 19:00. Poziom wody w Wiśle osiągnie wówczas 294 cm, co oznacza przyrost poziomu wody o 157 cm. Stan ostrzegawczy na tym wodowskazie wynosi 450 cm, a alarmowy 550 cm

Dęblin

Do Dęblina czoło fali wezbraniowej dotrze w czwartek około godziny 19:00. Kulminacja nastąpi w sobotę około godziny 01:00. Poziom wody w Wiśle osiągnie wówczas 262 cm, co oznacza przyrost poziomu wody o 102 cm. Stan ostrzegawczy na tym wodowskazie wynosi 400 cm, a alarmowy 500 cm.

Jak widzimy, wzrosty nie będą szczególnie duże, a do osiągnięcia stanów ostrzegawczych będzie brakowało około 1,5 metra, a w Annopolu nawet blisko 3 metry. Tak więc nie ma powodów do niepokoju. Przypominam również, że jest to prognoza. Sytuację stale monitorujemy i informacje na ten temat będą pojawiać się na bieżąco.

Fot: Pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Burze i ulewy na Lubelszczyźnie. Gdzie spadło najwięcej deszczu ? Podsumowanie minionej doby.
Next post Weekendowa prognoza pogody: Możliwe gwałtowne burze. Nie zabraknie również słonecznych chwil.