Czwartek: Gwałtowne burze oraz upał. Temperatura może przekroczyć 35°C. Możliwe podtopienia.

Można rzec, że lato nam się rozkręciło. Jest upalnie, a prognozy wskazują na jeszcze wyższe temperatury, które mogą sięgnąć lokalnych rekordów lub nawet je pobić. Bez wątpienia pod tym względem czekają nas ciekawe dni. Niestety, oprócz upału, w godzinach popołudniowych mogą pojawić się burze, które mogą być gwałtowne.

Wydano dwa alerty 2 stopnia

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40-50 l na metr kwadratowy, porywami wiatru do 90-100 km/h oraz opadami gradu o średnicy 1-3 cm. Komórki burzowe mogą być mocno uwodnione, co zwiększa ryzyko lokalnych zalań oraz podtopień. Punktowo w skrajnym przypadku suma opadu oraz prędkość wiatru może być wyższa, niż jest to prognozowane. Jak wskazują wyliczenia, burze po godzinie 12:00 głównie powinny tworzyć się na terenie województwa lubelskiego i mogą one powstać dosłownie wszędzie. Komórki burzowe będą przemieszczać się w kierunku wschodnim.

Radar opadów i detektor wyładowań. KLIKNIJ TUTAJ

W dodatku obowiązuje alert 2 stopnia przed upałem. Nocą z 10/11.07.2024 temperatura minimalna od 19°C do 22°C. 11.07.2024 temperatura maksymalna od 31°C do 35°C. Warto dodać, że niektóre wyliczenia modeli numerycznych na czwartek prognozują nawet 36-37 st.C, przy czym zaznaczmy, że nie jest to wybryk jednego modelu. Patrząc na dzisiejszy dzień, jest całkiem prawdopodobne, że temperatura sięgnie 36-37 st.C, choć wiele będzie zależeć od zachmurzenia, które rozdaje karty. Jak wspomnieliśmy powyżej, po 12:00 nad województwem lubelskim mogą powstawać burze, a wraz z nimi nastąpi wzrost zachmurzenia, które może zahamować wzrost temperatury. Zatem rekordowe temperatury są możliwe, lecz ze względu na możliwe burze i wzrost zachmurzenia stoją one pod wielkim znakiem zapytania. Kolejnym dniem, kiedy to temperatury zbliżą się do lokalnych rekordów, będzie sobota. Szczegóły niebawem.

Dotychczasowe rekordy lipca: Terespol 36.2°C rekord z 2019 roku, Włodawa 37.3°C rekord z 2019 roku, Jarczew 36.8°C rekord z 2012 roku, Lublin 35.1°C rekord z 1959 roku, Zamość 35.7 z 1959 roku.

Rekordy najwyższej temperatury minimalnej wynoszą od 20 do 22 st.C. Najbliższe noce mogą przynieść temperaturę minimalną na poziomie nawet 23-24 st.C, co oznacza, że również i tutaj jest szansa na pobicie rekordów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Czeka nas upalny tydzień. Temperatura może przekroczyć 35°C. Padną lokalne rekordy ?
Next post Przed nami burzowa noc oraz niedziela. Zjawiska mogą być gwałtowne.
Close