Będzie niebezpiecznie. Sobota z gwałtownymi burzami. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia.

Nadchodzące godziny na terenie całego województwa przyniosą rozwój burz. Zjawiska te mogą być gwałtowne i stanowić poważne zagrożenie, tym bardziej że mamy dziś 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka, więc w wielu miastach odbędą się imprezy plenerowe. Warto zatem zerkać na radary oraz obserwować niebo, aby zawczasu znaleźć schronienie.

Dziś od godziny 10:00 zacznie obowiązywać drugi stopień zagrożenia przed burzami. Oznacza to, że zjawiska mogą być znacznie silniejsze od tych, które wystąpiły w minionych dniach, choć w kilku przypadkach mogą być podobne. Nie zapominajmy, że punktowo, zwłaszcza w gminie Hanna, burze wyrządziły olbrzymie szkody w rolnictwie. Niestety, dziś podobnych zdarzeń może być sporo. Komórki burzowe będą mocno uwodnione, co może skutkować lokalnymi podtopieniami, ponieważ w krótkim czasie może spaść nawet 50 litrów wody na każdy metr kwadratowy. W skrajnym przypadku suma opadów może być jeszcze większa.

Należy pamiętać, że zjawiska burzowe będą punktowe, choć nie można wykluczyć, że powstanie układ wielokomórkowy. Oprócz opadów, zagrożenie będą stanowić silne porywy wiatru dochodzące do 90-100 km/h oraz opady gradu o średnicy 2-4 cm.

Radar opadów i detektor wyładowań <Kliknij Tutaj>

Możliwa jest miejscami akumulacja drobnego gradu, co oznacza, że opady gradu mogą być na tyle intensywne, że utworzą pokrywę. Nie można wykluczyć również wystąpienia trąby powietrznej. Burze mogą trwać do późnych godzin nocnych.

Z uwagi na fakt, że odbędą się dziś imprezy plenerowe, radzimy obserwować radary (KLIKNIJ TUTAJ) oraz fanpage Info Meteo Lu, gdzie o jakimkolwiek zagrożeniu będę informował na bieżąco. Jeśli zauważycie nadciągającą burzę, natychmiast znajdźcie schronienie, ponieważ nawet najsłabsza burza może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Przybywa gmin z ograniczeniem poboru wody. „Będą mogły występować problemy z dostawą wody”
Next post Burzowa niedziela. Wydano ostrzeżenie 1 stopnia