Nie zostawiaj dziecka w zamkniętym aucie. Rozgrzany samochód to śmiertelna pułapka.

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie w upalne dni może mieć tragiczne skutki. Przebywanie kilka minut w temperaturze wynoszącej ponad 50°C może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

Trudno sobie wyobrazić, jak nieodpowiedzialnym trzeba być rodzicem, by pozostawić dziecko bez opieki w takich warunkach. Niestety, mimo licznych apeli, co roku dochodzi do takich sytuacji.

Kilka lat temu, korzystając ze słonecznej i upalnej aury, postanowiliśmy sprawdzić, po jakim czasie samochód staje się śmiertelną pułapką.

Temperatura w otwartym aucie wynosiła 30,6°C. Załóżmy, że zostawiamy w nim dziecko, zamykamy szyby oraz auto i idziemy na chwilowe zakupy. Mija 10 minut… temperatura gwałtownie wzrosła do 45,6°C. Gdy my robimy zakupy, dziecko poci się, jest spragnione i płacze. Po upływie kolejnych 10 minut temperatura wzrosła do 50°C. Kiedy kończymy zakupy, dziecko być może straciło już przytomność, dostało udaru, odwodniło się…

W upalne dni pamiętajmy również o zwierzętach i nie zostawiajmy ich w rozgrzanym aucie.

Dodajmy, że w trakcie pomiarów mieliśmy lekki upał. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, to w rozgrzanym samochodzie może ona przekraczać 60-70°C!

Co zrobić, jeśli widzimy dziecko zamknięte w samochodzie?

Policjanci apelują, by w przypadku, kiedy zauważymy pozostawione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekać z poinformowaniem policji i dzwonić pod nr 997 lub 112. Każda minuta jest na wagę złota. Pamiętajmy również o tym, że w celu ratowania życia lub zdrowia zamkniętego w aucie dziecka lub zwierzęcia mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu poszkodowanych – włącznie z wybiciem szyby.

Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, bez obaw o konsekwencje możemy stłuc szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”

Przypominamy, odchodząc od samochodu nigdy pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka czy też zwierzęcia, które z nami podróżuje. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, by zrobić zakupy, może narazić nasze dziecko na utratę życia.

Meteolu.pl, Polska Policja fot: Pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Słoneczny i upalny weekend. Niebezpieczny poziom UV. Chroń się przed słońcem.
Next post Prognoza na czwartek 04.07.2024 dla województwa lubelskiego.