Ostatnie dni w wielu miejscach, zwłaszcza w południowych oraz południowo-zachodnich regionach, przyniosły upragnione opady deszczu pochodzenia burzowego. Miejscami popadało również między innymi w powiecie bialskim, lecz tutaj, jak to w przypadku burz bywa, opady miały charakter lokalny i przeważający obszar powiatu, nadal cierpi z powodu suszy. Takich miejsc jest wiele, ponieważ opady miały i będą mieć charakter lokalny.
Chociaż wiele miejsc nie doświadczyło jeszcze opadów, wkrótce to się zmieni, ponieważ najbliższe dni powinny przynieść deszcz na obszarach dotkniętych suszą. Należy zaznaczyć, że choć szanse na opady są duże, burza jest zjawiskiem lokalnym, dlatego nie wszędzie się pojawi. Niestety, w najbliższym czasie, a zwłaszcza w sobotę, nie wykluczamy powtórek z ostatnich dni, co oznacza, że mogą wystąpić obfite opady gradu oraz lokalne, punktowe podtopienia. Gdzie będzie najgorzej? Trudno jest naprawdę przewidzieć, gdzie dokładnie uderzy burza, dlatego zachęcamy do obserwowania na bieżąco naszego profilu na Facebooku, gdzie będziemy wcześniej informować, gdzie może być niebezpiecznie. W razie silnych burz niewykluczona będzie relacja na żywo. A teraz czas na szczegóły.
Prognoza na 3 dni
Piątek będzie dniem z dużą ilością słońca. W godzinach popołudniowych na wschodzie województwa należy spodziewać się rozwoju komórek konwekcyjnych, z których mogą wystąpić burze. Burze na ogół nie powinny być gwałtowne. Największym zagrożeniem będą opady, ponieważ burze będą się wolno przemieszczać i tworzyć nad jednym obszarem. Niewykluczony jest także tak zwany „training storms,” czyli burza za burzą, zarówno jutro, jak i w najbliższych dniach.
Poza tym na termometrach przyjemne wartości: od 26°C na południu, przez 27°C w centrum, do 28°C na północy. Wiatr będzie nieco silniejszy, w porywach do 40 km/h. W trakcie burz należy spodziewać się porywów do 70-80 km/h, opadów deszczu do 40 litrów na metr kwadratowy oraz gradu o średnicy 1-3 cm.
W sobotę początkowo będzie pogodnie i słonecznie, ale w godzinach popołudniowych mogą powstać burze. Zjawiska w sobotę mogą być gwałtowniejsze niż w piątek. Szczególnym zagrożeniem będą opady, ponieważ komórki burzowe mogą być bardziej uwodnione. Niestety, burze nie będą się szybko przemieszczać i mogą trwać dłuższy czas nad jednym obszarem. Może to prowadzić do zalań i podtopień. W wielu miejscach ziemia jest wyschnięta, co sprawia, że woda nie będzie nadążała wsiąkać. Sumy opadów mogą być duże i lokalnie wynosić od 30 do 50 mm, a w skrajnych przypadkach mogą być jeszcze wyższe. Dodatkowo mogą wystąpić opady gradu o średnicy 2-3 cm oraz silniejsze porywy wiatru do 80 km/h. Poza tym, porywy wiatru w ciągu dnia będą osiągać prędkość około 40 km/h. Na termometrach od 26°C na południu do 27°C na pozostałym obszarze.
Niedziela przyniesie dużo słońca. W godzinach popołudniowych bardzo lokalnie może zagrzmieć. Zjawiska te nie będą gwałtowne i przyniosą niewielkie opady deszczu do około 20 litrów na metr kwadratowy. Prawdopodobieństwo burz jest niewielkie, aczkolwiek mogą one wystąpić na obszarze całego województwa. Na termometrach zobaczymy od 27°C na południu do 28°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie nieco słabszy i w porywach osiągnie prędkość do 35 km/h.
Ostrzeżenia na bieżąco…
Codziennie w godzinach porannych będą pojawiać się stosowne ostrzeżenia. Dlatego zachęcamy do obserwowania. Dla tych, którzy nie wiedzą dostępne są ostrzeżenia na WhatsApp. Aby dostać dostęp, wystarczy kliknąć link zapraszający. https://chat.whatsapp.com/J5GC0UErQo2Lhyhg5Awt7z