3-dniowa prognoza pogody: Ciepło z ekstremalnym zagrożeniem pożarowym.

Ostatnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jest dużo słońca i ciepła, więc wielu z was w majówkę, organizuje ogniska i grille. Prognozy na kolejne dni weekendu przewidują kontynuację korzystnych warunków pogodowych, bez opadów. Jednakże taka pogoda skutkuje wzrostem zagrożenia pożarowego.

W piątek wszędzie możemy spodziewać się niegroźnego, niewielkiego zachmurzenia bez opadów. Wiatr w porywach osiągnie prędkość około 30 km/h. Na termometrach zarejestrujemy przyjemne temperatury, od 24°C na południu do nawet 25°C na północy

W sobotę wiatr będzie wiejący z kierunków zmiennych, z przewagą kierunku wschodniego. Temperatura nieco spadnie, ale nie będzie to tragedia, ponieważ na niebie nadal pojawi się mnóstwo słońca, a na termometrach zobaczymy wartości od 20°C na południu do 21°C na północy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 25 km/h.

Niedziela przyniesie poprawę pogody pod względem temperatury. Na termometrach w ostatni dzień weekendu zobaczymy wszędzie 23°C. Na niebie nie będzie większych zmian, będzie pogodnie z dużą ilością słońca i bez opadów. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 25 km/h.

W związku z bezdeszczową aurą wilgotność gleby oraz ściółki leśnej spada. Oznacza to więc wzrost zagrożenia pożarowego.

W lasach obowiązuje już drugi stopień zagrożenia pożarowego w 3-stopniowej skali. Według prognoz IMGW, zagrożenie pożarowe w piątek będzie ekstremalne, zwłaszcza w zachodniej oraz północnej części województwa lubelskiego. Dodatkowo wilgotność gleby w warstwie 0-10 cm ma oscylować na poziomie 20-30%. Zatem wystarczy iskra, by spowodować groźny pożar, który z uwagi na wiejący wiatr może być trudny do opanowania. Grilując oraz paląc ogniska, miejmy to na uwadze.

Miłego weekendu oraz udanego i bezpiecznego świętowania 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post Zorza Polarna oraz rakieta kosmiczna Falcon 9 nad województwem lubelskim. Co za noc !
Next post Prognoza na najbliższe dni. Czeka nas ochłodzenie. Niewykluczone przymrozki.