Uwaga przymrozek ! Wydano ostrzeżenie meteorologiczne. Sprawdź prognozę temperatury

Uwaga przymrozek ! Wydano ostrzeżenie meteorologiczne. Sprawdź prognozę temperatury

20 maja 2021 0 przez Paweł Reducha

Choć dobiega już koniec maja, to wciąż przeważa chłód. Niestety upragnione ciepło prędko nie nadejdzie, ponieważ w dalekich prognozach czai się kolejny przymrozek, ale o nim powiemy sobie niebawem. Dziś zajmiemy się najbliższą nocą, podczas której w wielu miejscach temperatura przy gruncie spadnie poniżej zera.

Najbliższe godziny zapowiadają się dosyć zimno. Temperatura na wysokości 2 metrów nadchodzącej nocy według modelu ECMWF wyniesie od nawet 3 st.C na krańcach północnych do 5-6 st.C na pozostałym obszarze. Choć wydaje się, że przymrozek nam nie grozi, w końcu temperatura jak wieszczą prognozy ma być dodatnia, to jest to błąd. Do tej temperatury należy wziąć pod uwagę fakt, że niebo ma być praktycznie całkowicie wolne od chmur oraz ma być bezwietrznie. Są to wręcz idealne warunki na mocne spadki temperatury. Obym się mylił, ale przeczuwam, że lokalnie temperatura (Jeśli warunki dopiszą) o poranku na wysokości 2m będzie bliska zeru. (spadek do 1-2 st.C może pojawić się w rejonie Terespola, Parczewa, Zamościa, Włodawy oraz Lublina)

Zacznie zimniej, będzie przy gruncie. Temperatura na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu będzie o jakieś 2-3 st.C niższa od tej widocznej na termometrach. Czyli jeśli na wysokości 2m temperatura spadnie do 3 st.C to przy gruncie może być to zero. Oczywiście lokalnie spadki w zależności od terenu mogą być jeszcze niższe.

Prognoza temperatury (2 metry) na noc z czwartku na piątek

Zaznaczamy, że ostatecznie prognozowana temperatura może nieznacznie się różnić od tej widocznej na termometrach. Wiele tutaj zależy przede wszystkim od prędkości wiatru oraz zachmurzenia. Co ważne miejscami temperatura może być jeszcze niższa. Chodzi tutaj oczywiście o takie miejsca jak mrozowisko, w których spadki temperatury są dość silne. Mrozowisko to przede wszystkim obniżenia terenu, w których gromadzi się chłodne powietrze.

Fot: pixbay