Sezon na NLC coraz bliżej. Kiedy będziemy mogli je dostrzec z terytorium naszego kraju ?

Sezon na NLC coraz bliżej. Kiedy będziemy mogli je dostrzec z terytorium naszego kraju ?

12 maja 2021 0 przez Paweł Reducha

W połowie maja rozpoczyna się sezon na obserwowanie tak zwanych obłoków srebrzystych, który potrwa do sierpnia. Obłoki są to najwyższe chmury widoczne z powierzchni ziemi, które można obserwować zawsze kilka godzin po zachodzie lub przed wschodem słońca.

NLC, czyli obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne, które są dość rzadkim zjawiskiem, choć nie do końca, ponieważ latem ubiegłego roku był ich wysyp i pojawiały się praktycznie każdej nocy. Najczęściej obserwowane są one w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Co ciekawe występują one na wysokości od 75km do 85km, co sprawia, że są to najwyżej położone chmury, które możemy podziwiać z powierzchni ziemi.

Pomimo upływu kilkudziesięciu lat te niesamowite chmury wciąż skrywają pewną tajemnicę, bo ich pochodzenie nie jest znane. Jak udało się ustalić naukowcom, obłoki złożone są z mikroskopijnych kryształków lodu. Nie jest pewne, w jaki sposób para wodna pojawia się w tak wysokich częściach atmosfery. Rozważane wyjaśnienia wskazują m.in. na upadki meteorów. Zaobserwowano również powstawanie takich obłoków po startach rakiet i wahadłowców kosmicznych, ponieważ gazy wylotowe silników używanych w czasie przelotu na tej wysokości składają się w zdecydowanej części z pary wodnej

Tak jak wspomnieliśmy na początku, obłoki najlepiej widoczne są kilka godzin po zachodzie oraz kilka godzin przed wschodem słońca dlatego od połowy maja zachęcamy wieczorem zerkać w niebo. O wystąpieniu obłoków podobnie jak rok temu na bieżąco będziemy państwa informować.

Źródło: Wikipedia/meteolu.pl FOT: Konrad Kiryła