IBL: W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego !

IBL: W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego !

11 maja 2021 0 przez Paweł Reducha

Wysoka temperatura, wiatr oraz niska wilgotność powietrza sprawiły, że w lasach pomimo ostatnich opadów znacząco wzrosło zagrożenie pożarowe. Do wzniecenia pożaru wystarczy iskra. Na przeważającym obszarze kraju obowiązuje 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Nie wprowadzono zakazu wstępu do lasów, ale prosi się o szczególną ostrożność. Wystarczy porzucony niedopałek papierosa, aby wybuchł groźny i trudny do opanowania ze względu na silniejszy wiatr pożar. Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w kraju minionej doby odnotowano 34 pożary lasów oraz 177 traw.

http://bazapozarow.ibles.pl/

O czym należy pamiętać podczas dużego zagrożenia pożarowego ?

Przede wszystkim pamiętajmy, by w lesie nie używać otwartego ognia, nie palić ognisk, grilli, ponieważ stanowi to dość duże zagrożenie. Ostatnie dni są słoneczne, a do tego mamy brak opadów. Są to warunki, które sprzyjają rozwojowi pożaru- Komentują strażacy.

Jak wskazują dane z wtorku (11.05) o godzinie 13:00 wilgotność ściółki na terenie całego kraju wyniosła zaledwie 14%. Jak widzimy, ściółka jest wyschnięta na wiór i wystarczy drobna iskra, by rozpętać groźny pożar. Dlatego apelujemy, jeśli nie musimy wchodzić do lasu, to lepiej tego nie róbmy oraz jeśli zobaczymy ogień, to jak najszybciej zaalarmujmy odpowiednie służby, czyli straż pożarną: Tel. 998 lub 112