Zanim się ociepli spadnie śnieg, oraz chwyci przygruntowy przymrozek. Wydano ostrzeżenie

Zanim się ociepli spadnie śnieg, oraz chwyci przygruntowy przymrozek. Wydano ostrzeżenie

7 maja 2021 0 przez Paweł Reducha

Zgodnie z weekendową prognozą pogody niedziela będzie słoneczna oraz ciepła ze wzrostem temperatury powyżej 15 st.C. Zanim jednak zawita ciepło poczujemy jeszcze lekki oddech zimy, ponieważ nocą z soboty na niedziele pojawi się przygruntowy przymrozek, a nadchodzącej nocy miejscami spadnie nawet śnieg.

Najbliższej nocy z zachodu na wschód będzie przemieszczać się niewielka strefa niezbyt intensywnych opadów. Przeważnie będzie to deszcz, ale wraz z jej nadejściem temperatura powietrza na wysokości 2 metrów spadnie do 3 st.C oraz temperatura izotermy zero, która znajdzie się na wysokości 500 m. To właśnie ten drugi czynnik będzie odpowiedzialny za to, że oprócz deszczu możliwe będą chwilowe opady mokrego śniegu. Uspokajamy, ze opady będą miały charakter chwilowy i symboliczny, dlatego szanse na zabielenie krajobrazów są zerowe. Opady śniegu wystąpią w godzinach 02:00-09:00.

Kolejna noc, czyli noc z soboty na niedziele będzie bezchmurna oraz bezwietrzna. To oznacza doskonałe warunki na spadki temperatury. Na wysokości 2 metrów temperatura wszędzie spadnie do 2 st.C. Lokalnie jednak wartości, w zależności od terenu mogą być nieco niższe i spaść nawet do zera. Jeszcze chłodniej będzie przy gruncie, ponieważ na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu temperatura spadnie do -1 st.C oraz lokalnie -3 st.C. Największych spadków spodziewamy się w obniżeniach terenu, czyli w tak zwanych mrowiskach. Już teraz radzimy zabezpieczyć rośliny, które są wrażliwe na ujemne temperatury. Na szczęście kolejne noce oraz dni będą znacznie cieplejsze.