Kraj: Powalone drzewa i brak prądu. Na północy leży blisko 20 cm mokrego śniegu. Gdzie leży śnieg ?

Kraj: Powalone drzewa i brak prądu. Na północy leży blisko 20 cm mokrego śniegu. Gdzie leży śnieg ?

7 stycznia 2021 0 przez Paweł Reducha

W ostatnich dniach przede wszystkim mieszkańcy północnej część naszego kraju doświadczają upragnionej zimy. Cieszyć się nią mogą dzieci, które mają ferie zimowe. Choć krajobrazy są iście zimowe to niestety, ale mokry śnieg przyczynił się do powstania wielu problemów. Pod jego ciężarem między innymi łamią się drzewa, pozbawiając ludzi prądu…

Jak wynika z informacji, podanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Gdańsku wczoraj (6 stycznia) na pomorzu strażacy interweniowali 140 razy. Zgłoszenia te związane były wyłącznie ze szkodami związanymi z opadami śniegu. Mowa tutaj oczywiście o drzewach, które łamały się pod jego ciężarem i spadały na linie energetyczne. Z tego powodu doszło do licznych awarii, które w wielu miejscach wciąż są usuwane.

Mapa aktualnych awarii u operatora Energa. Fot: https://energa-operator.pl/uslugi/awarie-i-wylaczenia/wylaczenia-biezace

Oprócz pomorza biało jest również na Podlasiu. W Suwałkach dziś rano leżało 8 cm śniegu. Kolejnym miejscem z pokrywą śnieżną jest Olsztyn. Tam pokrywa śnieżna wynosiła 7 cm, z kolei w Łodzi 5 cm.

Mapa Orientacyjna.

W kolejnych dniach niewielka, symboliczna pokrywa śnieżna może utworzyć się na Lubelszczyźnie. Co najważniejsze najwięcej śniegu jest obecnie w Elblągu, bo aż 19 cm. W tych okolicach lokalnie pokrywa śnieżna wzrosła do 30 cm.

Fot tytułowe: Ania Nidecka