Zamiast uderzenia zimy koniec tygodnia z przedzimiem. Możliwy całodobowy mróz.

Zamiast uderzenia zimy koniec tygodnia z przedzimiem. Możliwy całodobowy mróz.

6 stycznia 2021 0 przez Paweł Reducha

Niestety, ale prognozy odnośnie ostrego powiewu zimy, który według tygodniowej prognozy pogody miał rozpocząć się już jutro w czwartkowe popołudnie, trafił, brzydko mówiąc szlag. Zamiast białych krajobrazów i całodobowego mrozy będziemy mieć tak zwane przedzimie z opadami wszelkiej maści.

Zanim zagłębimy się w szczegóły, na wstępie musimy was przeprosić. Bo miało być śnieżnie a tak niestety nie będzie. Co prawda śnieg spadnie, ale będą to jedynie symboliczne ilości. Na swoje usprawiedliwienie dodamy, że przed tym właśnie was ostrzegaliśmy, bo prognozy były bardzo rozbieżne, a sytuacja rozwojowa. Dlatego prognozy co do drugiej połowy tygodnia należało traktować z przymrużeniem oka.

Co czeka nas w najbliższych dniach ?

Najbliższe dni przyniosą typowe przedzimie. A co to takiego to przedzimie ? To okres, w którego trakcie średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 0 °C.

Przedzimie będzie nam towarzyszyć w czwartek, piątek oraz w sobotę. Wtedy temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie w czwartek 3 st.C, piątek 1-0 st.C oraz 0 lokalnie -1 w sobotę. Niedziela już wszędzie w najcieplejszym momencie dnia przyniesie delikatny mróz na poziomie -1, -2 st.C.

Na słońce nie mamy co liczyć. Wszędzie wystąpi zachmurzenie całkowite oraz opady mieszane. Oczywiście chwilowych rozpogodzeń nie można wykluczyć. Może padać mżawka, deszcz ze śniegiem, a nawet sam śnieg. Pokrywa śnieżna do niedzieli jak wynika z najświeższych prognoz wyniesie od 0-1 cm na południu oraz w centrum do lokalnie 1-2 cm na północy województwa.

Pod spodem prognozowana pokrywa śnieżna 9 stycznia. Jak widzimy iście zimowa aura, ma panować na północny kraju, gdzie leżeć będzie ponad 20 cm śniegu. (Grafika: meteoprognoza.pl)

Porywy wiatru w najbliższych dniach będą osiągać prędkość 20-40 km/h. Dlatego temperatura odczuwalna może być nieco niższa niż ta widoczna na termometrach.

Kolejne dni to kontynuacja przedzimia-lekkiej termicznej zimy z opadami mieszanymi deszcz ze śniegiem/ śnieg oraz temperatur w okolicach zera. Więcej informacji odnośnie przyszłego tygodnia pojawią się w tygodniowej prognozie pogody.