Tygodniowa prognoza pogody: Nadciąga zmiana w pogodzie. Powiew zimy pod znakiem zapytania.

Tygodniowa prognoza pogody: Nadciąga zmiana w pogodzie. Powiew zimy pod znakiem zapytania.

3 stycznia 2021 0 przez Paweł Reducha

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami początek nowego roku przyniesie zmiany w pogodzie. Tymi zmianami jest nadchodzące ochłodzenie, które może przynieść całodobowy mróz oraz intensywne opady śniegu. Czy w najbliższych dniach mamy szanse na poważny incydent zimowy ?

Początek tygodnia z pewnością będzie ciepły i mokry z opadami deszczu. W poniedziałek na termometrach zobaczmy 4 st.C, wtorek 6 st.C a w środę 4 st.C. wiatr w tych dniach będzie słaby. Wyjątkiem może być wtorek kiedy to przez zachodnią cześć naszego województwa może przemieszczać się ośrodek niskiego ciśnienia (1008 hPa). Różnica ciśnienia sprawi, że na ścianie wschodniej porywy wiatru osiągną prędkość 40 km/h, a więc nie wiele.

UWAGA. Najbliższej nocy (03/04.01.2021) na północy województwa mogą wystąpić niewielkie opady marznące.

Choć co do pierwszej połowy tygodnia jesteśmy w stu procentach pewni, tak o drugiej połowie nie możemy powiedzieć, ponieważ modele, co do opadów śniegu oraz temperatury są rozbieżne.

Nie miej jednak model, na którym opierają się nasze prognozy od środy wieści dość poważny incydent zimowy, ponieważ już w najbliższą sobotę na zachodzie województwa miałoby leżeć ponad 30 cm śniegu. Na pozostałym obszarze byłoby to około 12-18 cm. Jeśli ten scenariusz by się sprawdził, to intensywne opady początkowo mokrego śniegu rozpoczęłyby się w czwartek, a zakończyły w piątek. Oprócz tego temperatura całodobowo oscylowałaby poniżej zera, a więc za oknami zrobiłoby się bajecznie. Trzymamy kciuki za te prognozy…

Oczywiście należy mieć na uwadze to, że prognozy są bardzo rozbieżne, a sytuacja rozwojowa. Dlatego prognozy co do drugiej połowy tygodnia mogą ulec poważnym zmianom, o których będziemy was na bieżąco informować.

Pod spodem możecie zobaczyć, jak wygląda prognozowana porywa śnieżna na koniec tygodnia, według kilku scenariuszy.