Czy mamy w tym sezonie zimowym szanse na mroźną i śnieżną zimę?

Czy mamy w tym sezonie zimowym szanse na mroźną i śnieżną zimę?

29 grudnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Ostatni prawdziwie mroźny incydent zaskoczył mieszkańców Polski w pierwszej dekadzie 2017 roku, kiedy to w kotlinach górskich temperatura spadała do nawet -38 stopni celsjusza. Kolejne dwie zimy były bardzo łagodne, zaś zeszłoroczna miejscami nie przyniosła ani jednego dnia z pokrywa śnieżną.


W tym roku mamy szansę na atak zimy z prawdziwego zdarzenia.

Prąd strumieniowy na północnej półkuli bardzo meandruje prowadząc do przepływu powietrza z północy lub z południa. W najbliższych dniach jet stream miejscami zacznie wiać nawet nie z zachodu jak ma to zazwyczaj miejsce a ze wschodu. Ułożenie prądu strumieniowego między 3 a 6 stycznia pozwoli na powstanie dużego układu wyżowego między wybrzeżem Norwegii, Islandią , Irlandią a Oceanem Atlantyckim. To między innymi za jego sprawą powietrze na zachód od Polski okresowo zacznie przepływać ze wschodu i północy na zachód sprowadzając coraz chłodniejsze masy powietrza.


W prognozach przewija się również rozpad wiru polarnego. Temperatura powietrza na wysokości 10 hPa czyli…… nad Syberią wzrośnie do 0 stopni Celsjusza. Tak duze ocieplenie powinno rozbić wir polarny. Według prognoz podzieli się on na dwie części. Jedna część znajdzie się w rejonie Kanady, natomiast druga część w pobliżu Islandii, Skandynawii i z upływem tygodni podążać ma na wschód.


W pogodzie niczego nie można być pewnym. Czasem ocieplenie stratosferyczne nie ma powiązania z troposferą nie zaburzając wzorców pogodowych. Jednak tym razem ocieplenie jest potężne dzięki czemu mamy znacznie większe prawdopodobieństwo zaznania przynajmniej dwóch prawdziwie zimowych tygodni.


W najbliższym czasie czyli do Trzech Króli czeka nas jedno umiarkowane ochłodzenie. W okolicy 31 grudnia- 2 stycznia w wielu regionach kraju pojawią się przymrozki do -8 stopni Celsjusza. Wystąpią również marznace mgły z szadzią przez które miejscami i w ciągu dnia utrzyma się minusowa temperatura. Na południowym wschodzie kraju w Sylwestra zawita również zima ze śniegiem.

Prawdopodobnie jednak po 3 stycznia ponownie się ociepli. Na dalsze prognozowanie lepiej się wstrzymać, bowiem mamy bardzo duże zamieszanie właśnie w wyniku zaburzenia prądu strumieniowego.