Możemy czuć się źle. Ciśnienie w ciągu 24 godzin spadnie o 20 hPa.

Możemy czuć się źle. Ciśnienie w ciągu 24 godzin spadnie o 20 hPa.

26 grudnia 2020 0 przez Paweł Reducha

W niedzielę oraz poniedziałek pogoda dotkliwie będzie dawać nam się we znaki, nawet jeśli nie jesteśmy meteopatami. Ciśnienie w 24 godziny spadnie o 20 hPa.

W niedzielę rano znajdować będziemy się jeszcze częściowo pod panowaniem wyżu, którego centrum znajdzie się nad centralną Ukrainą. Ciśnienie atmosferyczne w godzinach porannych wyniesie nad województwem lubelskim 1021 hPa i do godziny 10:00 będzie ono stabilne.

Po 11:00 wyż zacznie odsuwać się dalej na wschód, a w naszą stronę wędrować zacznie niż, który spowoduje spadek ciśnienia oraz nasilenie się wiatru. W niedzielę wieczorem oraz w poniedziałek porywy wiatru mogą osiągać prędkość 55 km/h.

W poniedziałek w godzinach porannych ciśnienie w Lublinie spadnie do 1000 hPa. W ciągu doby nastąpi więc spadek o około 20 hPa. Winne tej sytuacji będzie ośrodek niskiego ciśnienia, który w niedzielę oraz poniedziałek znajdzie się nad Wielką Brytanią. To on w ciągu najbliższych godzin będzie kształtować pogodę nad naszym krajem oraz województwem.

Jak informuje poradnikzdrowie.pl

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na nasze samopoczucie również jest dobrze potwierdzony i dokładnie wyjaśniony. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego (powyżej 8 hPa na dobę) są niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza gdy ciśnienie spada. Badania pokazują, że w takie dni więcej jest zawałów serca i przypadków migotania przedsionków. Dlaczego ciśnienie wpływa na nasz nastrój? Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym tlen z większym trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi. To sprawia, że ludzie głębiej oddychają, aby uzupełnić deficyt tlenu, a serce musi wydajniej pracować, jest więc bardziej obciążone.