Spłonął „Dąb Rzeczypospolitej”. Drzewo miało ponad 400 lat.

Spłonął „Dąb Rzeczypospolitej”. Drzewo miało ponad 400 lat.

25 grudnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Jak informują Lasy Państwowe dziś 25 grudnia po południu spłonął “Dąb Rzeczypospolitej”, nazywany także „Dębem Jagiełły”. Drzewo miało 33 metry wysokości, a jego obwód wynosił 6 metrów. Jego szacowany wiek wynosił około 500 lat. Drzewo rosło w Leśnictwie Borek w Nadleśnictwie Brodnica w rezerwacie Jar Brynicy.

Pomimo sędziwego wieku i ogromnej dziupli w części odziomkowej, jego stan zdrowotny był bardzo dobry. Świadczyły o tym pełne ulistnienie konarów oraz postępujące zarastanie dziupli, do której dawniej można było wejść, a do dziś drzewo skutecznie zawarło swoje wnętrze przed nieproszonymi gośćmi. Niestety pomnik przyrody przestał już istnieć…

fot: Lasy Państwowe/Twitter

-Drzewo rosło sobie 500 lat, a teraz nagle zaczęło komuś przeszkadzać. Polska przyroda straciła jeden ze swoich pomników przyrody

– powiedział w rozmowie z portalem TVP Info kpt. Krzysztof Natucki, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Brodnicy.

Poinformował on także, że „wszystko wskazuje na to, że było to podpalenie”. – Według fachowców z dziedziny leśnictwa drzewo już wcześniej musiało się tlić. Policja jest w trakcie śledztwa  – zaznaczył. 

Fot tytułowe: Lasy Państwowe/Twitter

Lasy państwowe, tvpinfo, meteolu