Nadciąga ochłodzenie. Kto zobaczy pierwszy śnieg tej jesieni?

Nadciąga ochłodzenie. Kto zobaczy pierwszy śnieg tej jesieni?

17 listopada 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Ochłodzenie spowodowane będzie wyżem, który znajdzie się na południowy zachód od Polski i niżem, który w tym czasie stacjonować ma nad Morzem Białym. Takie rozmieszczenie wyżu i niżu podrzuci nam chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Ochłodzenie nie potrwa jednak długo, ponieważ w niedzielę wyż przemieści się nad Bałkany, zaś niż z okolic Islandii przywędruje w okolice Skandynawii, dzięki czemu rozpocznie się kolejny napływ ciepłego powietrza z południa.

Najchłodniejszym dniem w naszym kraju będzie sobota. O poranku w wielu regionach pojawią się przymrozki do -4/-1 stopnia. Jedynie na wybrzeżu na plusie i tam przelotne opady deszczu, gradu i krupy śnieznej. Opady znad wybrzeża docierać mają do północnych Kaszub i tam popada już sam śnieg oraz krupa śnieżna. Opadów jednak nie będzie zbyt wiele. Na pozostałym obszarze do godzin południowych liczne przejaśnienia.

Po południu nad Pomorze Zachodnie wtargnie front ciepły i przynosić ma tutaj kilkugodzinne słabe opady mżawki i deszczu, który w okolicy Szczecinka, Bobolic zamieni się w deszcz ze śniegiem i śnieg. W kolejnych godzinach wieczornych śnieg spadnie na całe Kaszuby, Pomorze Gdańskie, w nocy również na Warmię, Mazury, Podlasie. Nie wiadomo jeszcze czy opady sięgną Mazowsza, Kujaw i Lubelszczyzny.

Na wschód od Wisły padac ma głównie w drugiej części nocy. Z wieczora chwyci tutaj niewielki przymrozek, który ułatwi utrzymywanie się białego puchu na glebie. Jednak do 2 h od rozpoczęcia opadów temperatura znacznie przekroczy 0 stopni i do rana lekko zabielony krajobraz może przywitać mieszkańców Podlasia, jeśli opady sięgną niżej również wschodniego Mazowsza i północnej oraz wschodniej Lubelszczyzny.

Spadło by nie więcej niż 3 cm białego puchu. Na południu i w centrum noc z soboty na niedzielę raczej sucha z przymrozkami. W Malopolsce około północy miejscami nawet -5 stopni Celsjusza. Im bliżej niedzielnego poranka tym wyższa temperatura.

Kolejne dni zapowiadają się już cieplejsze, niekiedy nawet bez przymrozków. Tak więc incydent zimowy, epizod ograniczy się najprawdopodobniej północnej i częściowo wschodniej cześci kraju.