Czy zorza polarna może być widoczna także z terytorium naszego kraju ?

Czy zorza polarna może być widoczna także z terytorium naszego kraju ?

8 listopada 2020 0 przez Paweł Reducha

Zapewne każdy z was słyszał o tak zwanej zorzy polarnej, a ostatnio zdjęcia tego jak że przepięknego zjawiska możecie co jakiś czas śledzić na naszym facebookowym profilu. Znajdujemy się na kole podbiegunowym więc zielonego nieba mamy tutaj pod dostatkiem, ale czy mieszkańcy między innymi Lubelszczyzny mają szanse ujrzeć taniec zorzy nad swoimi głowami bez podróżowania na daleką północ ? Zapewniamy, że tak !

Choć tego typu zjawiska nad naszym krajem nie należą do bardzo częstych, to jednak co jakiś czas taniec słabej zorzy widoczny jest między innymi na północy naszego kraju. Najczęściej fioletowo-zielony horyzont można podziwiać na nadbałtyckich plażach. Czasem jednak burza geomagnetyczna jest na tyle silna, że zorza polarna rozświetla niebo również nad Lubelszczyzną czy nawet Czechami.

Oczywiście intensywność jej wówczas nie jest taka jak między innymi nad Skandynawią, gdzie kolorowe jest dosłownie całe niebo, to jednak taniec świateł przy odpowiednich warunkach można dostrzec gołym okiem. Tak było wiele razy w 2015 roku.

Tak zorza polarna wyglądała w okolicach Terespola nad Lubelszczyzna 20 grudnia 2015 Fot: Redakcja

Zorza polarna z 17.03.2015 r. Velká Javorská, Czechy fot: Ondřej Prosický

Jak możemy dostrzec na zdjęciach, zorza świeci na różne kolory oraz przybiera różne kształty. Rozróżnia się kilka typów zórz które dzielą się na: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej

Aby zorza polarna zaświeciła nad Polska muszą zostać spełnione pewne warunki. Jedynym z nich jest burza geomagnetyczna która musi mieć siłę G2-G4 oraz indeks kp (zasięg zorzy polarnej) ma osiągnąć poziom 7-9.

W prognozach póki co szansy na ujrzenie zorzy polarnej z naszego kraju nie widać. Jednak gdy taka możliwość się pojawi natychmiast was o tym jak zresztą zawsze poinformujemy.

Meteolu.pl Wikipedia.pl fot tytułowe: Redakcja