Prognoza na zimę 2020/21

Prognoza na zimę 2020/21

29 października 2020 0 przez Paweł Reducha

To będzie łagodna oraz ciepła zima. Tak przynajmniej wskazują bieżące dane modelu CFS, który w miesiącach zimowych wieści nam anomalie temperatury na poziomie nawet 3,5 stopni powyżej normy wieloletniej.

Okres prawdziwych zim zdecydowanie mamy już za sobą. W ciągu ostatnich lat miesiące zimowe bardziej przypominają nam późną jesień a momentami nawet wczesną wiosnę, a nie mroźną oraz śnieżną zimę. Co prawda fale mrozów oraz opady śniegu się pojawiają, ale to nie jest to co kilkanaście lat temu…

Jak wynika z najnowszych prognoz, nadchodząca zima zapisze się raczej jako ciepła z anomalią dodatnią. Krótko mówiąc, być może czeka nas powtórka z ubiegłej zimy, która przyniosła rekordy temperatury jak i najniższą pokrywę śnieżną od początku pomiarów meteorologicznych. Przypomnijmy, że w Terespolu w styczniu nie odnotowano ani jednego dnia z pokrywą śnieżną.

W trakcie najbliższych miesięcy przeważać będzie raczej ciepła aura. Oczywiście miłośników białego szaleństwa uspokajamy. Na pewno pojawią się chwile ze śniegiem oraz z kilkunasto stopniowym mrozem. W końcu mieszkamy na ścianie wschodniej. Z uwagi na tak wysoką prognozowaną anomalie temperatury chwile chłodu niestety nie będą trwać więcej niż tydzień, ponieważ będą one dosyć często przerywane ociepleniem.

Według modelu CFS anomalia temperatury w grudniu wyniesie +2.5 st.C styczniu +3,5, lutym +3,5 oraz w marcu +2.5

Na więcej szczegółów z uwagi na daleki termin musimy jeszcze poczekać.

O tym, czy prognoza łagodnej zimy się sprawdzi, przekonamy się wkrótce…