Polsce grozi powódź? Nadciągają potężne ulewy i śnieżyce!

Polsce grozi powódź? Nadciągają potężne ulewy i śnieżyce!

11 października 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Przed mieszkańcami Polski południowej, zachodniej i centralnej kilka dni z ulewnymi opadami deszczu, które doprowadzą do licznych podtopień, a nawet zagrożenia powodziowego szczególnie na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej.

Pierwsza fala ulew pojawi się już w poniedziałek nad ranem na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Przed południem rozpada się już w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, wschodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska, Ziemi Łódzkiej. Po południu opady zmierzać mają nad Mazowsze, Podlasie, Mazury oraz zachód Lubelszczyzny. W strefie opadów zaledwie 5/8 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze temperatura sięgnie 10-12 stopni Celsjusza.

Kolejne ulewy czekają nas we wtorek.

W tym dniu intensywnie padac ma na południu i w centrum kraju. Na wschodzie pojawią się ulewne opady deszczu podczas przechodzenia burz. Wieczorem opady dotrą aż po zachód i północ naszego kraju. Pod chmurami znów zaledwie 5/8 stopni, a na Podhalu i w górach sypnie śniegiem.

Tak częste i duże opady deszczu z pewnością przyczynią się do licznych podtopień zabudowań i pól uprawnych na południu i w centrum kraju. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, w środę ulewy przesuną się na zachód kraju.