Prognoza na weekend: Coraz cieplej oraz duże ilości słońca. Nocami przymrozki.

Prognoza na weekend: Coraz cieplej oraz duże ilości słońca. Nocami przymrozki.

18 września 2020 0 przez Patryk Jurkowski

Dzisiejsza noc przyniosła pierwsze w tym roku przymrozki w wielu miejscach Polski. Czy kolejne noce również będą zimne? Jaka czeka nas pogoda w sobotę oraz w niedziele ? Dowiesz się o tym w tym artykule.

Noc z piątku na sobotę przyniesie więcej miejsc z temperaturą na poziomie 1/3 stopni powyżej zera na wysokości 2 metrów niż miniona. Takie wartości na termometrach pojawią się w pasie od Kaszub po Kujawy, Mazowsze (Wzniesienia Mławskie w szczególności), woj. Łódzkie, Świętokrzyskie i Małopolskie. Przy gruncie w tych regionach zobaczymy około -1/+1 stopnia powyzej zera- z racji nagrzanej gleby przymrozki pojawiać się będą nie przy samym gruncie a 5-10 cm. nad gruntem i wpierw wystąpią na glebach piaszczystych.

Na wschodzie o poranku około 3/5 stopni, zaś przy gruncie 1/3 stopnie powyżej zera. Najcieplej na zachodzie, gdzie słupki rtęci spadną odpowiednio do 4/7 stopni  na wysokości 2 metrów i 3/5 stopni przy gruncie.

W ciągu dnia trochę chmur kłębiastych rozwinie się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Na pozostałym obszarze od rana do wieczora błękit nieba. W ciągu dnia zrobi się bardzo ciepło, a to za sprawą bardzo słabego wiatru. W wielu miejscach będzie bezwietrznie przez cały dzień- w szczególności w centrum kraju. Po pogodnej sobocie nadejdzie pogodna noc, jednak już odrobinę cieplejsza. Temperatura nad ranem spadnie do 3/7 stopni Celsjusza, zaś przy gruncie do 0/4 stopni.

W ciągu dnia powróci ciepłe babie lato. W słońcu temperatura przekroczy wszędzie 25 stopni, szykuje nam się piękna słoneczna niedziela, która warto wykorzystać na rowery, pikniki lub spacery.

W wielu regionach naszego kraju większego deszczu nie było już od ponad 2 tygodni i widać pewne zmiany. Te nadejdą najwcześniej za tydzień i mamy szansę na deszcze, które miejscami będą dość obfite. Opadom deszczu towarzyszyć będzie już bardzo jesienna temperatura na poziomie 11/17 stopni w ciągu dnia i 3/8 stopni nocami. Dodatkowo są przesłanki mówiące, że przed nami pierwsza większa jesienna wichura.