Babie lato w tym roku będzie rekordowo ciepłe

Babie lato w tym roku będzie rekordowo ciepłe

9 września 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Po kilku chłodnych dniach w położeniu układów barycznych nad Europą zajdą duże zmiany. Nad Środkową i Wschodnią Europą rozgoszczą się wyże, które wraz z niżami nad wschodnim Oceanem Atlantyckim pompować będą do Polski gorące masy powietrza o niewielkiej ilości wilgoci, dzięki czemu niebo będzie zupełnie błękitne.

Babie lato rozpocznie się w sobotę 12 września. W tym dniu temperatura wzrośnie do 22 stopni na Suwalszczyźnie i aż 28 stopni od Krakowa po Opole, Wrocław. Na pozostałym obszarze poczujemy przyjemne 24/25 stopni.

Gorąca aura nie odpuści

W niedzielę na północy kraju temperatura nieco spadnie i zobaczymy około 18/20 stopni Celsjusza. Na wschodzie, zachodzie i w centrum 23 stopnie, a na południu nadal gorąco, bowiem nawet 27 stopni.

W poniedziałek, wtorek, środę i czwartek miejscami na południu, zachodzie i w centrum pojawią się nawet upały. Temperatura nawet na wybrzeżu podniesie się do 28 stopni Celsjusza. Dodatkowo każdy dzień przynosić będzie lazurowe niebo od wschodu do zachodu słońca.

W następnych dniach temperatura nieco się obniży, ale o jesieni z prawdziwego zdarzenia nie będzie mowy. Temperatura kształtować się będzie na poziomie 20/26 stopni, o porankach w pobliżu 6/11 stopni.

Według najświeższych prognoz do Polski powróci zjawisko suszy glebowej na obszarze całego kraju. Do 22 wrzesnia opady będą znikome, a w wielu miejscach nie będzie ich wcale. Niewykluczone, że babie lato potrwa aż do października, może i dłużej.