Downburst coraz częstszym zjawiskiem w Polsce podczas burzy siejąc zniszczenia.

Downburst coraz częstszym zjawiskiem w Polsce podczas burzy siejąc zniszczenia.

6 września 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Tegoroczne lato na wschodzie, południu i w centrum kraju znajduje się w czołówce najbardziej burzowych sezonów ostatnich lat.

Każda burza, która zmierza do nas jest inna. Różnią się one zarówno genezą powstawania jak i ich przebiegiem.  Bardzo często w tym roku mamy do czynienia z takim zjawiskiem meteorologicznym jak „downburst”.

Zjawisko downburst to przede wszystkim bardzo silny wiatr, który występuje przy krawędzi opadu i rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Taki wiatr jest w stanie wyrządzić liczne szkody w drzewostanie oraz  bardzo często duże szkody materialne w mieniu.

Autor zdjęcia: Michał Kurzak- downburst

Bardzo często spustoszenia wywołane zjawiskiem downburst są utożsamiane z trąbami powietrznymi.  Bardzo często występuje również ściana deszczu, podczas której widoczność spada do kilku metrów znacznie utrudniając poruszanie się. Na czele chmury burzowej możemy również spotkać opady gradu. Jeżeli taka ściana deszczu i gradu zastanie nas w terenie należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie z dala od drzew.

Zanim taka burza do nas dotrze z oddali możemy dostrzec smugi opadowe opadające z góry na dół pod skosem. U podstawy Ziemi jest ciemna smuga opadowa jest znacznie szersza niż na wysokości chmur, skąd krople deszczy wypadają (tak się mówi w języku meteorologii, że z chmury krople deszczu czy gradu wypadają, jeżeli są zbyt ciężkie).

Przed nami chwilowe uspokojenie pogody. Najbliższe dni zapowiadają się słoneczne i dość chłodne.