Grzybobranie jesiennym sportem Polaków

Grzybobranie jesiennym sportem Polaków

5 września 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Lato zmierza ku końcowi. Ostatnie wilgotne tygodnie sprawiły, że w lasach województwa łódzkiego pojawił się wysyp grzybów.

Grzybobranie po grillowaniu to drugi najbardziej lubiany sport narodowy. We wrześniu, jeśli tylko często pada mamy do czynienia z pierwszą falą grzybów w naszych lasach. W polskich lasach występuje około 3 300 gatunków grzybów wielkoowocnikowych z czego 1 300 to grzyby jadalne. Jednak według Rozporządzenia Ministra Zdrowia wyróżniamy tylko 47 gatunków grzybów jadalnych. Większość z nas zbiera tylko te najbardziej pospolite w naszych lasach jak borowik szlachetny często nazywany prawdziwkiem. 

Oprócz prawdziwków w lasach spotkamy już podgrzybki, koźlarze i maślaki.

Maślaki preferują lasy sosnowe, szczególnie licznie występują w młodnikach. Podgrzybki i prawdziwki znajdziemy w lasach iglastych pod świerkami i sosnami a także w lesie liściastym pod bukami i dębami.

Pamiętajmy aby zbierać grzyby tylko te co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne. Znalezione grzyby najlepiej umieścić w przewiewnym pojemniku jak wiaderko lub koszyk wiklinowy. Grzyby zbierane do reklamówki foliowej zaparzają się, co w połączeniu z resztkami ze ściółki i braku dostępu powietrza powstaje toksyczna mieszanina, w wyniku której możemy dostać zatrucia pokarmowego.

Jeśli nie jesteśmy zaprawionymi grzybiarzami zbierajmy tylko te, które są wyrośnięte i w pełni wykształcone, ponieważ młode nie mają  w pełni wykształconych cech danego gatunku i łatwo je pomylić z grzybami trującymi.

Pogoda w najbliższym czasie będzie sprzyjać wysypowi grzybów. Ostatnie tygodnie najwięcej opadów deszczu przyniosły w lasach powiatu łódzkiego wschodniego, piotrkowskiego, tomaszowskiego, brzezińskiego, skierniewickiego i łowickiego- to właśnie tutaj w najbliższym czasie możemy spodziewać się prawdziwego wysypu grzybów. Stosunkowo duży wysyp grzybów mamy również w lasach Warmii i Mazur, Podlasia, Dolnego Śląska województwie Opolskim i w Małopolsce.