Nadeszła meteorologiczna jesień. Przed nami jeszcze trzy różne jej rodzaje

Nadeszła meteorologiczna jesień. Przed nami jeszcze trzy różne jej rodzaje

1 września 2020 0 przez Paweł Reducha

W nocy oficjalnie pożegnaliśmy meteorologiczne lato, które obejmuje trzy wakacyjne miesiące w roku jakimi są czerwiec, lipiec i sierpień. Dziś rozpoczęła się meteorologiczna jesień a przed nami jeszcze trzy różne rodzaje jesieni.


1 września każdego roku rozpoczyna się pierwszy etap jesieni nazywany przez klimatologów meteorologiczną i potrwa aż do 30 listopada. To właśnie na początku września najczęściej mamy do czynienia z pierwszym powiewem jesieni. Jesień charakteryzuje się dużą ilością chmur, silnymi porywami wiatru z zachodu, dużą ilością jodu na wybrzeżu i pierwszymi przymrozkami, a u schyłku jesieni meteorologicznej również opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.

Następnie wszystkie pozostałe jesienie następują w tym samym tygodniu września. 22 września o godzinie 15:31 zakończy się astronomiczne lato i jego miejsce zajmie astronomiczna jesień. W tym dniu Słońce wstępuje w znak Wagi, w związku z czym następuje zrównanie dnia z nocą. Kolejno 23 września oficjalnie nazywany jest pierwszym dniem kalendarzowej jesieni.

W połowie września postępuje jesień termiczna. O jesieni termicznej mówimy kiedy średnia temperatura dobowa przez kilka dni z rzędu utrzymuje się poniżej 15 stopni Celsjusza. W tym czasie noce charakteryzują się temperaturą bilansującą pomiędzy 0 a 10 stopniami powyżej zera, zaś popołudnia przynoszą temperatury na poziomie 10/20 stopni. Postępujące ochłodzenie i coraz krótsze dni wpływają na stopniowy zanik produkcji chlorofilu czyli barwnika odpowiadającego za zielony kolor liści na drzewach. To jak bardzo kolorowa jesień na wśród drzew czeka nas jesienią, zależy od ilości słońca w okresie sierpnia i września. Im więcej słońca tym bardziej kolorowe drzewa w październiku. Taki okres nazywamy jesienią fenologiczną, która potrwa do ostatnich dni października.

W pogodzie jesienią wyróżniamy dwa etapy jesieni- „babie lato” i okres „szarugi jesiennej”.

Babie lato najczęściej pojawia się na około jeden tydzień między końcem września a połową października i wówczas możemy liczyć na bardzo dużą ilość słońca oraz temperatury nie rzadko przekraczającymi 20 stopni Celsjusza. Szaruga jesienna przypisana jest na listopad, chociaż ostatnimi laty w związku z ociepleniem klimatu coraz częściej przesuwa się na grudzień. Charakteryzuje się pochmurnymi dniami przez kilka dób z rzędu, wichurami oraz częstymi opadami deszczu w postaci mżawki. W listopadzie bardzo często występują również mgły, utrudniające poruszanie się po drogach.