Alert Meteo ! Wracają burze. Możliwe trąby powietrzne. Wydano 2 stopień zagrożenia.

Alert Meteo ! Wracają burze. Możliwe trąby powietrzne. Wydano 2 stopień zagrożenia.

26 sierpnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Minionej doby na południu Lubelszczyzny pojawiła się niegroźna trąba powietrzna oraz tak zwane zalążki, których w dniu dzisiejszym również nie zabraknie. Choć wczoraj zjawiska nie były gwałtowne, to dziś niestety mogą siać spustoszenie. W związku z realnym zagrożeniem na obszarze całego województwa od godziny 10:00 będzie obowiązywał 2 stopień zagrożenia.

Jak wskazują najnowsze prognozy, pierwsze burze mogą pojawić się już po godzinie 13:00. Początkowo zagrzmi w zachodniej części Lubelszczyzny, lecz z upływem godzin burz będzie przybywać w pozostałych regionach.

WYDANO OSTRZEŻENIE PRZED SILNYM WIATREM

Po godzinie 16:00 opady deszczu i burze wystąpią praktycznie wszędzie, lecz największa aktywność burz, która przypadnie na godziny wieczorne, spodziewana jest w centrum oraz na południu.

Szczególnym zagrożeniem ze strony pogody będzie dziś silny i porywisty wiatr, który w trakcie burz może przekraczać prędkość 100 km/h. Poza tym należy uważać na opady gradu, którego średnica może osiągać 1-4 cm a tak, że na trąby powietrzne. Największe prawdopodobieństwo ujrzenia tych niebezpiecznych zjawisk mają mieszkańcy południowo-wschodniej Lubelszczyzny, choć i na pozostałym obszarze nie można wykluczyć wystąpienia pojedynczych zalążków (Funnel Cloud) czy trąb powietrznych.

Zdjęcie tytułowe: Pixbay