“Potrzeba deszczu” W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

“Potrzeba deszczu” W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

13 sierpnia 2020 0 przez Paweł Reducha

Brak deszczu oraz niska wilgotność powietrza sprawiły, że w lasach znacząco wzrosło zagrożenie pożarowe. Do wzniecenia pożaru wystarczy iskra. Na terenie północnozachodniej Lubelszczyzny obowiązuje 3 najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Nie wprowadzono zakazu wstępu do lasów, ale prosi się o szczególną ostrożność. Wystarczy porzucony niedopałek papierosa lub szkiełko, aby wybuchł groźny i trudny do opanowania pożar.

O czym należy pamiętać podczas dużego zagrożenia pożarowego ?

Przede wszystkim pamiętajmy, by w lesie nie używać otwartego ognia, nie palić ognisk, grilli, ponieważ stanowi to dość duże zagrożenie. Ostatnie dni są słoneczne, a do tego mamy brak opadów. Są to warunki, które sprzyjają rozwojowi pożaru- Komentują strażacy.

Jak wskazują dane z czwartku o godzinie 13:00 wilgotność ściółki na terenie całego województwa wyniosła 17%. Jak widzimy, ściółka jest wyschnięta na wiór i wystarczy drobna iskra, by rozpętać groźny pożar. Dlatego apelujemy, jeśli nie musimy wchodzić do lasu, to lepiej tego nie róbmy oraz jeśli zobaczymy ogień, to jak najszybciej zaalarmujmy odpowiednie służby, czyli straż pożarną: Tel. 998 lub 112

Niestety dużych sum opadów w najbliższych tygodniach nie widać dlatego obecna sytuacja z pewnością szybko nie ulegnie poprawie. Niepokojąco wygląda również stan rzek, ale o tym niebawem…