Czy w Polsce nadal mamy suszę? Jakie są jej rodzaje?

Czy w Polsce nadal mamy suszę? Jakie są jej rodzaje?

13 sierpnia 2020 0 przez Łukasz Sieligowski

Susza jest zjawiskiem naturalnym. Objawia się niewystarczajacą ilością opadów w stosunku do średnich wieloletnich wartości i wysoką temperaturą. Prowadzi do przesuszenia gleby, zmniejszenie zasobów wody pitnej. Zwiększa prawdopodobieństwo pożarów.

Wyróżniamy kolejno następujące po sobie etapy suszy.

Jako pierwsza pojawia się susza atmosferyczna. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w kwietniu tego roku, kiedy przez trzy tygodnie w większości województwa łódzkiego nie spadła ani jedna kropla deszczu.

Długo utrzymująca się susza atmosferyczna prowadzi do rozwoju suszy rolniczej, którą mogliśmy obserwować w kwietniu w postaci zamieci piaskowych nad polami uprawnymi.

Ten rodzaj suszy prowadzi do więdnięcia i obumierania roślin z płytkim systemem korzeniowym. Kiedy już wyschnie wierzchnia warstwa gleby, wody zaczyna brakować w jej głębszych warstwach. Wówczas na rzekach formuje się niżówka, objawiająca się bardzo niskimi stanami wód większych rzek oraz całkowitym wyschnięciem mniejszych cieków wodnych.

Aby wyeliminować ten rodzaj suszy potrzeba kilku miesięcy z opadami ponad normę. Opady te nie mogą pochodzić z burz, ponieważ woda zamiast infiltrować wgłąb gleby, spływa po powierzchni.

Źródło: http://posucha.imgw.pl/index.php

W związku z tym, że z suszą mamy do czynienia już trzeci rok z rzędu, wody zabrakło także w głębszych warstwach wodonośnych, które znajdują się głęboko pod ziemią.

Ten rodzaj suszy jest najbardziej niebezpieczny i określa się go jako suszę hydrogeologiczną. Oznacza to, że pomimo opadów deszczu na powierzchni woda deszczowa nie uzupełnia braków wody głębinowej, z której czerpana jest woda pitna. Pomimo opadów, które miały miejsce w naszym kraju, głównie w maju i czerwcu, wiele studni pozostaje wyschniętych.

Niestety od kilku tygodni niebo ponownie zdominowało słońce. W wielu regionach zmagamy się z suszą rolniczą i według synoptyków deszczowe chmury w najbliższym czasie trzymać się będą od nas z daleka.

Aby wyeliminować suszę hydrogeologiczną potrzeba przynajmniej jednego roku z opadami ponad normę, przewidzianą dla naszego kraju.